2.4t s60 80-120

Koeajoin yhtä automaattivaihteista 2.4t s60:stä ja kokeilin samalla tota 80-120 kiihtyvyyttä. Ajaksi tuli 4.06, kun lähdin kiihdyttämään vähän reilu 70:stä mutta käynnistin kellon 80:ssä. Myyjä meinas että auto on vakio, mutta epäilyttää että onko vakiona automaattipelissä suorituskyky noin hyvä, vai millaisia aikoja olette saaneet 80-120:iin.
31371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei muuten varmana mene noin kovaa tuota väliä. Mitsu Lancer evolle mitattiin tuo kiihtyvyys ja siinä kumminkin 265hv ja todella lyhyet välitykset että kiihtyvyys olisi hyvä, mutta pois sitten huipuista. Sanoisin että sellainen 5,5sek on aika lähellä totuutta tuolle välille. 4sek ei mene edes vakio T5 niin ei tuo 2.4t noin kovaa kiihdy. Ei sitä kellolla saa millään oikein mitattua.Naurattaa nuo Volvo foorumin ajat joita on muka mitattu T4 autoille niistä voi heti ottaa sekunnin jopa kaksi pois mitä on muka omissa mittauksissa saatu.

Äänestä
  • bsr:n sivuilta katoin niin vakio 2.4t:lle ilmotetaan tolle välille 5.1s ja lastutettuna (252hp) 4.1s. T5:lle vastaavat ajat on 4.2 ja 3.8 (299hp. Se mun aika menis aika lähelle tota lastutetun 2.4t:n aikaa jos ei sitten automaatissa ole jotenkin eri välitykset, että otaa siksi ton välin niin hyvin.

    Äänestä

  • tvk kirjoitti:

    bsr:n sivuilta katoin niin vakio 2.4t:lle ilmotetaan tolle välille 5.1s ja lastutettuna (252hp) 4.1s. T5:lle vastaavat ajat on 4.2 ja 3.8 (299hp. Se mun aika menis aika lähelle tota lastutetun 2.4t:n aikaa jos ei sitten automaatissa ole jotenkin eri välitykset, että otaa siksi ton välin niin hyvin.

    Onkohan ne bsr ajat sitten mitattu kummalla automaatilla vai manuaalilla. Veikkaan että automaatti on nopeampi ohituksessa. Tuo välihän pitäisi manuaalilla mitata kakkosella jos Volvon kakkonen riittää sataseen. Jos joutuu vaihtamaan kolmosen huononee varmaan jonkin verran. Kaivelin noita vanhoja Tuulilaseja siinä mitattu S60 2.5t automaatti 5,1sek. Varmaan tuo on jonkin verran nopeampi juuri ohituksessa suuremman väännön takia tehohan on melkein sama.

    Käyppä ajamassa T5 koneella niin huomaa varmaan jos ovat yhtä nopeita niin silloin varmaan viritetty. Pitäisi ero olla selvä jos molemmat vakiot ja kiihdyttää, vaikka 60-120km/h niin eron huomaa selvemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tvk kirjoitti:

Koeajoin yhtä automaattivaihteista 2.4t s60:stä ja kokeilin samalla tota 80-120 kiihtyvyyttä. Ajaksi tuli 4.06, kun lähdin kiihdyttämään vähän reilu 70:stä mutta käynnistin kellon 80:ssä. Myyjä meinas että auto on vakio, mutta epäilyttää että onko vakiona automaattipelissä suorituskyky noin hyvä, vai millaisia aikoja olette saaneet 80-120:iin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu