volvo pentan potkuriakselin stefa

kaitsu

Minkälaisia kokemuksia teillä on volvo pentan potkuriakselin stefasta?Minulla oli aiemmin hyvin positiivisia, koska pidin sitä lähes takuuvarmana.Nykyiseen veneeseeni vaihdatin samaisen tiivisteen volvo pentan huoltoliikkeessä edellisvuoden kesän alussa.Veneellä on tämän jälkeen ajettu noin 250 tuntia ja ilmaukset on tehty aina huolellisesti.Tein tällä viikolla talvihuoltoja, kun havaitsen tiivisteen vuotavan.En ole aiemmin ikinä kuullut tiivisteeseen tulleen ongelmia näin pian.Mahtaisiko kyseessä tuotevirhe?

4

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihdoin ei enää vuoda

      joo tarkista myös akselin moottorin asennus kulma, jos akseli vippaa se kuluttaa stefan "huulet sisältäpäin". oma oli ajettu 150 h
      korjasin pedin ei vuoda enää. asennuskulma tarkistettava vedessä. ei kuivalla maalla.

      • Anonyymi

        En ota kantaa nimen omaa VP:n kumeihin, mutta varmasti on mahdollista, että kumiseos on ollut huono. Tai toinen vaihtoehto tosiaan tuo aikaisemmin mainittu rihtaus.

        Vielä tuli mieleen oletko otsonoinut veneessäsi, tuo aiheuttaa joidenkin kumien ja muovien ennen aikaisia vanhenemisia.


    • Anonyymi

      Volvopentoista on pelkästään negatiivisia kokemuksia

    • Miten talvihuollossa osasit havaita tiivisteen vuotavan? Tarkoitatko kirjoituksessasi
      volvopentan tiivistepesää? Kokemukseni kahdenkymmenen vuoden ajalta volvopentan tiivistepesästä ovat hyvät. Yksinkertainen itse asentaa ja huoltaa.
      Ohjeen mukaan asennettuna ja oikein käytettynä kestävä ja luotettava tiiviste.
      Rakenne on yksinkertainen, nerokas ja toimiva, siitä todisteena kymmenet tiivisteen apinoinnit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe