Talvi tulee - Mikä avuksi?

Nyt on sitte sillälailla, että olen ajatellut ajaa tuonne lokakuun puoleenväliin, jonka jälkeen pyörä lähtee talliin talveksi.

Mitäs ihmettä sitten harrastaisi? Mitä motoristi voi tehdä talvella? Postimerkkeily ei oikein ole minun juttu ja toisaalta en aio ajaa moottoripyörällä talvella... Eli mitä kummaa (vauhdikasta) voisi tehdä talvella?
91836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

siinä se!

BTW mitä teit viime talvena? (kait silloinki elit?;) tee sitä samaa nytki.

Äänestä

Eihän "talvi" ole kuin meidän lähes pohjoisnavalla asuvien riesa!! Mene jonnekin, missä vuodenaika ei ole esteenä moottoripyörällä ajamiseen, esimerkiksi Etelä-Afrikkaan tai Kaakkois-Aasiaan, ja vuokraa peli alle!

Itseltäni löytyy kokemusta tällaisista retkistä v.2001-2004 Intiasta sekä Etelä-Afrikasta, Namibiasta, Botswanasta, Sambiasta, Zimbabwesta, Lesothosta, Swasimaasta ja Mosambikista. Voin vakuuttaa, että reissut on olleet tasan tarkkaan joka pennin arvoisia! Ei loppupelissä edes mitenkään älyttömän hintaista, esim. seuramatkailuun verrattuna, ja vaikkapa Etelä-Afrikka on aika pitkälle Eurooppaan verrattava paikka mitä matkailuun tulee, minulla ei siellä ole ollut koskaan mitään isompia ongelmia.

Muutama viikko "on the road" keskitalvella katkaisee tämän räntäpaska-kurjuuden aika mukavasti, ja kevät on palatessa jo paljon lähempänä...

Äänestä

Piikit vaan alle ja HELVETIN paksut hanskat ja vaatteet, ja ei mnuutaku takas ajamaan, kivaa, tiedän ainakin kolme MOPOTTORIPYÖRÄILIÄÄ jotka ajaa yli 250cc pyörillä ympäri vuoden

Äänestä

Päristelen talvet siellä,samalla tulee pimeänajo
harjoittelua.

Äänestä

Mie rakennan pyörästä uudenlaisen. Sitten, jos aihio ei anna enää inspiraatiota, mie hankin toisen. Joka kevät on valtava into päästä ajamaan, kun on kaiken muun innon lisäksi "uusi" pyörä alla!

Äänestä

... lenkkeillään, hiihdetään, jumpataan, pelataan sulista, keilaillaan ja muistellaan menneen suven prätkärientoja kavereiden kanssa ;0)

Äänestä

Kesällä voi ajaa moottoripyörää ja rakastella, talvella ei pyörää voi ajaa, joten...

Äänestä

Moi, sanokaahan oikea talvisäilytys-tapa pyörälle? Jotkus sanovat, että käytetään pyörää kerran kuussa, jotkut sanovat sen kuluttavan konetta valtavasti!!? Toiset laittavat tulpanreiästä öljyä, eivätkä koko talvena käynnistä konetta, sanovat tosin tämän tavan liottavan karstaa ja kun keväällä laitat koneen käyntiin, niin se saatttaa leikata kiinni ? Tiedä tässä mitä tekee ??? Ei kai vain autoon pidä vaihtaa, huh,huh.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Die Angst kirjoitti:

Nyt on sitte sillälailla, että olen ajatellut ajaa tuonne lokakuun puoleenväliin, jonka jälkeen pyörä lähtee talliin talveksi.

Mitäs ihmettä sitten harrastaisi? Mitä motoristi voi tehdä talvella? Postimerkkeily ei oikein ole minun juttu ja toisaalta en aio ajaa moottoripyörällä talvella... Eli mitä kummaa (vauhdikasta) voisi tehdä talvella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu