viipuri häiriö

Terve
Miten viipurin tv:n aiheuttamasta kuvahäiriöstä pääsee eroon? Liikkuvaa pystyviivaa tms esiintyy.
Pitääkö viipuri vallata takaisin asian korjaamiseksi vai onko helpompia tapoja?
7640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on hyväkin että Viipuriin asettuu asumaan suomalaisia

Kaupunkihan oli suomalainen Suomen toiseksi suurin kaupunki ennen talvisotaa

Äänestä
  • mutta poistuuko se häiriö telsusta niin? Luulen että pahenisi vain sillä haluan tsiika suomen tv-ykköstä.
    Ei kun oikeesti se häiriö häiritsee kyl aika lailla joten onks oikeesti tietoo

    Äänestä

luulis haamukuvan häipyvän...

Äänestä

Elikkä

Sivusta kulmassa tai takaapäin tulevät häiriöt saa poistettua käyttämällä kahta samanlaista antennia.

Asettamalla kaksi antenni rinnakkain ja suuntaamalla ne suomalaista lähetintä kohti sekä säätämällä näiden antennien etäisyyttä toisistaan voidaan häiröit vaimentaa. Sivusta tuleva venäläinen TV-kanava saapuu toiseen antenniin ennemmin kuin toiseen. Kun antennien etäisyys on oikea, summautuvat häiriösignaalit toisiinsa vastakkaisessa vaiheessa ja kumoavat toisensa.

Antennit pitää liittää toisiinsa yhdistäjällä ja yhdistys kaapeleiden on oltava täsmälleen yhtäpitkiä.

Hieman samanlaisella menettelyllä voidaan myös takaapäin tulevat häiriösignaalit vaimentaa. Tällöin antennit voivat olla päällekkäin ja toinen antenni on 1/4 osa aallonpituuden toista edellä ja antennin yhdistysjohto on sen verran pidempi, että signaali viivästyy siinäkin 1/4 aallonpituutta. Jälleen häiriösignaalit summautuvat vastakkaisessa vaiheessa ja suomalaisen kanavan signaalit summautuu samassa vaiheessa.

Tällaisia ratkaisuja olen nähnyt joidenkin kerrostalojen katoilla. Kaksi samanlaista antennia, joista toinen on edellä toista.

En turhaan selittele pidempään, koska löysin netistä ohjeet:
http://www.tesc.com.au/stagger.htm

Äänestä
  • joo kiitos vinkistä ja linkistä. Kokeilemme tuota konstia

    Äänestä

  • Jos Viipurin TV-kanava ei ole samalla tai vierekkäisellä kanavalla kuin Suomen kanava, voi häiriökanavaa kokeilla vaimentaa suodattimen avulla. Tällöin Viipurin kanava häiritsee siksi, että sen signaali saapuu antennille liian voimakkaana.

    Oletin, että tästä ei ole kyse vaan kanavat ovat päällekkäin tai viereisillä kanavilla.

    Joutsenon mastostako vastaanotat kanavia?

    Googlellä löytää lisää antenneista "stacking antennas"-hakusanalla

    Äänestä

Eiköhän tuossa tilanteessa helpoin ja halvin ratkaisu ole ostaa joku peruskäyttöön tarkoitettu digiboksi...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sassi kirjoitti:

Terve
Miten viipurin tv:n aiheuttamasta kuvahäiriöstä pääsee eroon? Liikkuvaa pystyviivaa tms esiintyy.
Pitääkö viipuri vallata takaisin asian korjaamiseksi vai onko helpompia tapoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu