kuskin paino

miten on. ajelimme kaverini kanssa karting radalla ja hävisin n.sekunnin kierroksella rata n.550m pitkä. sanoin sen johtuvan painoerosta eli olen 21 kg painavampi.kaverini oli tietysti erimieltä. kertokaa mikä merkitys on tollasella paino erolla. nelitahti autot ja sisä rata.kiitos.
113321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo no, minä ite oon kans mun kaveria 21 kiloa kevyempi, ja se selitti että se johtuu painosta ku olin sitä nopeampi. no sitten ei muutaku lyijyä selän taakse ja ajat vaan parani. eli minun tilanteessa pito vaan parani. taitaa se sekuntti tulla ajolinjoista. mutta en sitten tiiä 100% että mistä se johtuu, mutta noin minun kohdalla kävi. :)

Äänestä
  • missä oli juttua tästä asiasta, oli muutama vuosi sitten. Hyvä artikkeli, jossa K. Räikkönen ajoi samaa autoa, johon pantiin muistaakseni viiden kilon lisäpaino kerrallaan. Jotenki ois sellainen kuva että tuo 20 kiloa toi sekunnin lisää kierrosaikaan.

    Äänestä

  • Vauhdin maailma kirjoitti:

    missä oli juttua tästä asiasta, oli muutama vuosi sitten. Hyvä artikkeli, jossa K. Räikkönen ajoi samaa autoa, johon pantiin muistaakseni viiden kilon lisäpaino kerrallaan. Jotenki ois sellainen kuva että tuo 20 kiloa toi sekunnin lisää kierrosaikaan.

    ajoko kimi kartingia vai formulaa ku sitä painoa lisättiin?

    Äänestä

  • antton_ kirjoitti:

    ajoko kimi kartingia vai formulaa ku sitä painoa lisättiin?

    tuolloin sauberin kuski.

    Äänestä

  • oli jo kirjoitti:

    tuolloin sauberin kuski.

    joo, kimi ajo sillo jo sauberil, mut se oli joku testijuttu sisäkartingradalla, kart in club muistaakseni.

    Äänestä

aika paljonkin. Itse kävin muinoin duuniporukan kanssa ajelemassa ja muutamalla kaverilla oli painoeroa 60kg, ja kyllä sen huomasi vauhdissa, kun piti esim lähteä mutkasta ulos. Painavampi kaveri lähti kuin täi tervasta... kevyempi kaveri oli jo suoran päässä... Myös jarrutukset joutuu tekemään aiemmin, jos massaa on enempi.
Sekunteja en osaa sanoa mutta paljon kumminkin...

Äänestä
  • kyse on jo 60kg:stä niin tottakai auton suoritys kyky heikkenee, jarrutukset ja moni muukin asia muuttuu, mutta mun kohdalla aika parani. tosi se aika parani ulkoradalla 2- tahti autolla.

    Äänestä

  • antton_ kirjoitti:

    kyse on jo 60kg:stä niin tottakai auton suoritys kyky heikkenee, jarrutukset ja moni muukin asia muuttuu, mutta mun kohdalla aika parani. tosi se aika parani ulkoradalla 2- tahti autolla.

    Ei voi pitää paikkaansa, sillä pito ei parane, jos massaa lisätään. Kurvinopeudet hidastuvat ja samoin jarrutusmatkat pidentyvät ja kiihtyyvyys hidastuu.

    Äänestä

  • paikkaansa kirjoitti:

    Ei voi pitää paikkaansa, sillä pito ei parane, jos massaa lisätään. Kurvinopeudet hidastuvat ja samoin jarrutusmatkat pidentyvät ja kiihtyyvyys hidastuu.

    Perusfysiikan lakien mukaan painava ja kevyt pystyy ajaa kurvin samalla nopeudella läpi, jos auto on siivetön. Jos jotain eroja on, ne liittyy renkaiden ominaisuuksiin kuten paineisiin, jotka voi antaa etulyönnin kummalle tahansa.

    Satavarma fakta on että kevyen kaverin auto kiihtyy paremmin. Siinä tulee suurin ero. Myös jarrutuksessa tulee vastaava ero, mikäli jarruvoima on rajallinen, eli mikäli jarruja ei saa lukkoon.

    Tehokkailla autoilla, jossain tilanteessa painava kaveri saattaa saada pientä hyötyä kiihdytyksessä, jos enempi paino taka-akselin päällä vähentää sutimista. Mutta vastaavasti saattaa menettää tehoa ja balanssia jarrutuksessa (etujarru), koska jarruteho ei ole massan alla.

    Äänestä

nelari autoilla ja sisäradalla 21 kg ei merkkaa mitään

Äänestä

Noinkin suuri paino ero vaikuttaa kierrosnopeuteen huomattavasti.

Koska mitä painavampi kuljettaja sen huonommin auto lähtee kurvista.
Ja noi sisärata autot ovat jo valmiiksi tehottomia.
Ja radat mutkaisia niin tottakai kevyempi kuljettaja pystyy ajamaan nopeampia kierroksia kuin painavampi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

miten on. ajelimme kaverini kanssa karting radalla ja hävisin n.sekunnin kierroksella rata n.550m pitkä. sanoin sen johtuvan painoerosta eli olen 21 kg painavampi.kaverini oli tietysti erimieltä. kertokaa mikä merkitys on tollasella paino erolla. nelitahti autot ja sisä rata.kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu