Törmäyskurssilla ...

...vuoden vanha uroskoirani tulee ihan hulluksi kun näkee toisen koiran.....haukkuu, riehuu,hyppii, vetää ja tempoo....ja tietenkin vastaantuleva koira tekee samoin myös.
Miten ihmeessä saan koirani käyttäytymään rauhallisesti ja ohittamaan tilanteen rauhassa???
Nyt on hyvät neuvot arvokkaita.
2217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

koirasi ikä on "murkku" ikä.. koiraasi on nyt vaikeaa opettaa. Koira on helppo opetaa sillain että aina kun koira saa niin sanotun kohtauksen nykäise määrä tietoisesti remmistä LUJAA..... minulla on 2 koiraa.. TOIMII

Äänestä

Koiran koulutus on kärsivällisten ihmisten hommaa... yritä muistaa varata aina lenkille makupalat mukaan, ja muista aina palkita koirasi HETI kun se tekee oikein! Kun toinen koira tulee vastaan, kaiva makupalat esiin ja kiinnitä koiran huomio itseesi, niin että se ei huomioisi vastaantulevaa. Voi vaikka pyytää sitä istumaan (tai tekemään jotain muuta minkä se jo osaa) ja palkita heti! Itselläni on joskus ollut sama ongelma (ja koirani kun eivät ole siitä pienimmästä päästä), mutta nykyään ohitus menee nätisti ilman makupalojakin! Kärsivällisyys palkitaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koirulin äiskä kirjoitti:

...vuoden vanha uroskoirani tulee ihan hulluksi kun näkee toisen koiran.....haukkuu, riehuu,hyppii, vetää ja tempoo....ja tietenkin vastaantuleva koira tekee samoin myös.
Miten ihmeessä saan koirani käyttäytymään rauhallisesti ja ohittamaan tilanteen rauhassa???
Nyt on hyvät neuvot arvokkaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu