oltaisiin lähdössä vauvan kanssa pikkuhiljaa liikkeelle ja kyselisin, onko kaikki bussit pääkaupunkiseudulla nykyään sellaisia, että vaunujen kanssa niihin pääsee ilman apua(matalia siis). Miten maksun kanssa, vaunuista ei ilmeisesti mitään maksua ja itse maksat normaalin matkan hinnan? Kiitos jo etukäteen vastauksista.
vaunut linja-autoissa
ninni
4729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jotkin vuorot ajetaan korkeilla busseilla mutta suurin osa on matalalattiabusseja eli vaunuilla pääsee hyvin matkaan. yleensä on ollut ainakin mun kohdalla joku ystävällinen matkustaja joka on nostanut apuna vaunut jos on sattunut korkea bussi. seutuliikenteessä pääsee matkustamaan ilmaiseksi kun on lapsi mukana.
alueella ilmaiseksi pääsee liikkuman, aina joku auttaa jos sattuu sellanen dösä joka ei matalalattia.
äiti pääsee siis ilmaiseksi matkustaa kun on vauva vaunut matkassa. entäs jos vauveli on kantorepussa? pitääkö silloin maksaa matkasta?
Vaunujen kanssa pääsee maksutta turvallisuussyistä, eli jotta ei tarvitsisi jättää lasta vartioimatta siksi aikaa kun käy ostamassa kuskilta lipun. Kantorepun kanssa tulet tietysti bussiin etuovesta, joten maksaminen hoituu normaalisti.