On ollut puhetta kaikenlaisesta lahjonnasta yms. No, siitä en sano juuta enkä jaata, mutta karkea tosi asia on se, että fanaattisen kotiyleisön lisäksi Korea on kyllä saanut apua myös tuomareilta. Yksi kerta vielä menis jotenkin, mutta kerta kerran jälkeen alkaa jo kieltämättä ihmetyttämään... Tietenkin totta on myös se, että joukkue on pelannut yllättävän hyvin. Totta myös se, että turnauksen ollessa esim. Itävallassa, Korea tuskin tosiaan keräisi pisteen pistettä!! Tosiasia sekin, että olkoot syyt mitkä tahansa, en kerta kaikkiaan VOI SIETÄÄ moisten pygmien hillumista, ehkäpä jopa finaalissa!! Toivottavasti Saksa antaa sen armolaukauksen ja palauttaa nuo hiiret maan tasalle! Jollain ihmeen konstilla ne kuitenkin perkele voittaa. Ensin Saksalta hylätään pari maalia taas, ja rankkareilla pygmit jatkoon, ei, ei, ei! Voiko tuolla nousevan auringon sarvikuonomaalla olla missään muualla faneja, kuin Koreassa??
Etelä-Korea-ilmiö
The man has spoken
13513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvin ja kaunista jalkapalloa Korealaiset pelaavat.Kyllä tuomarit ovat virheitä tehneet ennenkin. Hidastukset pois televisiosta ja zoomaukset, niin saa katsojakin oikean kuvakulman peliin. No, Italialaiset rutisee aina, jos voittoa ei tule.
Mitä luulette että kuin suurella todennäköisyydellä paras maa voittaa?
Tiedän itse että ainakin shakki piireissä niin yhden pelin perusteella ei voi sanoa mitää ja nuis futiksen mm kisois yhdellä voitolla mennään jatkoon niin ei mitää järkee.
paras kyllä yleensä voittaa, mutta muut sijoitukset eivät oikeastaan ole vertailukelpoisia (esim jos brassit voittaa, englanti voisikin olla oikeasti hopealla). Pudotuspelit ei olekaan joukkueita varten, vaan yleisöä. Siinä saadaan aikaan jännitysnäytelmä, ja helkkaristi spekulointia ennen sekä varsinkin jälkeen. yksi ottelu ei kerro kaikkea, mutta kultamitaliin tarvitaankin monta.
kisat on show, yleisöä varten. siinä on omaty sääntönsä ja joka pärjää niissä puitteissa parhaiten, on kisojen paras. e-korea tuskin on absoluuttisesti parempi kuin italia ja espanja, mutta tällä kertaa oli. revanssit sitten joskus.
Otetaanpa oletus että brassit voittaa mestaruuden
ja he pystyvät voittamaan argenttiinaa vastaan esim 40% otteluista niin onko silloin paras voittanut?
Tiedän ettei yksittäisten otteluiden tuloksilla ole mitään merkitystä. Jos esim 8 tasavahvaa joukkuetta pistetään pelamaan cup tyylillä niin yksi joukkue voittaa vaikka olisi yhtä hyvä kuin se joukkue joka oli 8.
lähestypäs ongelmaa toisesta suunnasta; on määrätty systeemi, tässä tapauksessa cup. Sen voittaa todennäköisimmin se, joka on sillä hetkellä paras pelaamaan pudotuspelejä. jos sama sakki pistetään pelaamaan sarjaa, tulos voi olla aivan toinen. ja jos ottelut ovat irrallisia harjoitusmatseja, saadaan taas uudet tulokset.
ja kun puhutaan joukkueiden paremmuudesta, pitäisi ensin määrittää puhutaanko menestyksestä kautta aikojen, vai vain tämän hetken tilanteesta. tänä keväänä/kesänä turkki ja korea ovat parempia kuin italia ja argentiina. kautta aikojen niin ei ole. tuskin myöskään neljän vuoden päästä.
Tulos vaihtelee vaikka pelattaisiin viikon päästä.
cup ei koskaan anna oikeaa tulosta. esim argentiina voisi voittaa cupin tai mikä tahansa maa.
Pitäs peleta liiga systeemillä vähintää kolme kierrosta mutta sillo mm kisat kestäis jo puol vuotta. Mutta ainahan on ollut niin ettei maailman mestari ole välttämättä "paras"
mutta kuitenkin mukava seurata hyvää jalkapalloa paitsi saksan tylsää peliä.
Vittu älä hauku toista joukkuetta tai sitten tuomareita,koska pystyisitsä alle sekunnissa aina päättämään oikean ratkaisun?
Otsikkona "Etelä-Korea on paras" ja sitten puolustetaan tuomareita. Juu, tottakai ne virheitä saa tehdä kunhan menee korealaisten eduksi...
Tosiasia on kuitenkin se, että otteluiden pitäisi ratketa lähinnä pelaajien tekemiin onnistumisiin tai virheisiin eikä tuomarien.
Tuomarit näissä MM-kisoissa ovat ilmiselvästi liian kokemattomia tuomitsemaan puolueettomasti.
tuomarit sais muodostaa kiinteät tiimit niinkuin joukkueetkin on. ja kovimmat tietysti täys ammattilaisia. Blatter jo puhuu lisätuomareista (maalien taakse), ehkä tästä päästään johonkin.
alle sekunnis..just joo.etelä koreaan ydinpommi vaan..
niimpä
Mun mielestä korea on nousemassa jalkapallossa. Joskus saman on tehny muutkin maat että mitä nyt nurisemaan jos Korealaiset pärjää? Joskus Italia on ollu samassa jamassa ja ne on noussu sieltä. Pakkohan on joskus olla joku hyvä ja joku huono mutta miksei voida hyväkysä että huonokin voi olla hyvä?
"Tosiasia sekin, että että olkoot syyt mitkä tahansa, en kerta kaikkiaan VOI SIETÄÄ moisten pygmien hillumista, ehkäpä jopa finaalissa!!"
Tarkoitatko että vaikka korealaiset olis ollu parempia kuin saksalaiset, niin et silti olisi hyväksynyt sitä, että Korea olisi päässyt finaaliin? Minä muuten olen Etelä-Korean kannattaja (tosin vain niin kauan kuin Suomi ei ole mukana). Harmi, että korealaiset ei päässy finaaliin, mutta kai Saksa sitten tosiaan oli tällä kertaa parempi ja ansaitsi finaalipaikkansa.