huoltomies kyllä suositteli no saihan ainakin 3,2 l öljyä sekä suodattimen myytyä.
Kannattikohan vaihtaa ölyt 10000 huollossa
herkkäuskoinen 307
71842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Öljy on koneen tärkein asia. Älä ikuna jätä öljyjä vaihtamatta.
hyvää huolta haluat autostasi pitää vaihdat öljyt ja suodattimen 5000 km:n välein!! Se on pieni kustannuslisä autoilussa pääoma- ja polttooainekulujen rinnalla.
Mulla 406:ssa on EW10 kone johon suositellaan öljy vaihdettavaksi 30 000 km välein. Se on kyllä tautisen pitkä matka. Niinpä olen puolittanut sen eli vaihdan öljyt ja suodattimen 15 000 välein mutta kyllä 5 000 vaihtoväliksi on turhan lyhyt. Siitä ei enää saa hyötyä.
Tietysti käytetään hyviä öljyjä.
-on todella liioittelua, jopa haaskauksen suuntaista, sillä ei auton ikää niinpaljon jatka etteikö jo joku muu kohta hajoaisi ja veisi auton ikää alas.
-tuo 5000 km juontaa entisistä yksiasteöljyjen ajoilta.
mutta suodatin on se heikoin lenkki. Samalla kun vaihdan suodattimen 5000 km:n välein, vaihdan myös öljyt. No teidän mielestä haaskaan, koska 406:ni öljy on Mobil 1 0W40.
Mutta eikös se niin ole, että ne joilla on rahaa tuhlaa turhaan ja ne joilla sitä ei ihan tuhlattavaksi asti ole, käyttää vähän holtittomasti ja ne joilla rahakin on kortilla ei käytä ollenkaan. Kyllä öljyn vaihto väli on 10000 - 15000km ei yhtään aikaisemmin eikä kovin paljoa myöhemminkään.
öljyt 406 2,0 autoon 15tkm:n välein...Tai siis 30tkm:n välein vaihtaa autoliike 15tkm:n välein ite...