Miten Mersun A sarjalaisten kestävyys, onko niissä ollut paljon vikoja? Näyttäisi olevan myynnissä aika vähän ajettuja yksilöitä ja tuollainen vähän houkuttelisi, mutta uskaltaako tuollaiseeen rahojaan laittaa?
A sarjan kestävyys?
reino
163286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ytimeen.
Kaikki mielipiteet täällä on todella faktaa ja tutkittua tietoa.
Noita autojahan on jo myyty satojatuhansia tänne suomenkin teille viimeisen puolenvuoden aikana, enkä ole yhtäkään tienposkessa nähnyt.
Kyllä kannattaa ehdottomasti rahansa tuollaiseen varmaan peliin laittaa.
Mitä muuta haluat tietää? Kestääkö?
halusin vain tietää jos tuossa on samanlaisia vi´koja kuin esimerkiksi e mallin mersuissa, että saa olla koko ajan lompakko auki Veholla?
Noniinno, entinen W210 220cdi -00 pelasi kuin unelma, ei mitään vakavampia vikoja. Nykyinen -04 W211 270cdi pelannyt myös ilman suurempia vikoja, joten itse en usko noihin puheisiin että "hirveästi sähkövikoja ja ruostuu parissa vuodessa." Toki asiaan vaikuttaa se että minä pesen autoni.
Minulla oli mersun a-malli, tosin vanhempaa korimallia kuin tämä uusi. se oli 170 cdi koneella. Pidin autoa 5 vuotta ja kilometrejä kertyi noin 130 tuhatta km. Täytyy sanoa että pidin autosta kaikin puolin. KERTAAKAAN ei tienposkeen jättänyt!
Mutta muistakaa ettei sellaista automerkkiä olekaan johon ei esin kulutusosia pitäisi vaihtaa. Kyllä itsekin siihen piti vaihtaa kerran laturi, niin ja ilmastoinin kompura piti vaihtaa kun sieltä meni vain laakerit mutta nykyään ei korjata muuten kuin ostamalla koko paketti. Kulutus osia menee autosta kuin autosta..... tosin vain kun jos huollot ta korjaukset tekee liikkeessä mikä esim on VEHO, mikään ei koskaan ole ilmaista, mutta tämä koskee kaikkia merkkihuoltoyrityksiä ei ainoastaan vehoa.
Joten lopetan jaarittelun tähän ja kerron vain oman mielipiteen. Kyllä A-mersu on mersu siinä missä suuremmatkin ja kyllä kestää!!! ainahan niitä maanantai yksilöitä joillekin sattuu mutta kuitenkin. Ainut miinusmerkki a-mersussa on HINTAlappu! ja ainakin vanhemmassa mallissa olematon tavaratila.
eivät mielestäni ole mitään kulutusosia, ainakaan ei missään nimessä saisi rikkua 130tkm ajetusta autosta...
Mikähän oli motiivisi keskustelua aloittaessasi?
Sinähän olet oikein tietäjä ja jo päätöksesi tehnyt jatkuvilla "ihmettelyillä" ja arvioilla.
Ajele nyt vain sillä nykyiselläsi, äläkä haikaile mersun perään.
Mutta ovela tapa mollata mersua.
A-malli ja olisin vain halunnut kuulla onko tyyppivikoja ollut ihmisillä, kellään tutulla kun ei tuollaista ole ollut. No kieltämättä asenne on hieman negatiivinen e mallin kokemuksien myötä...
No laturit kyllä tänä päivänä on melko kulutusosia ja ilmastoinnin kompura oli muuten ihan ehjä mutta sieltä meni vain laakerit.
Ei ainakaan vanhempi koppainen A-malli ole "oikea" mersu. Nitisevä, halvalla tehty ja onnettomilla ajo-ominaisuuksilla varustettu vetelevä leikkikalu. Halvalla ei hyvää saa.
Meillä oli ensimmäisen sukupolven A140 vm99 ja se oli todella per*eestä oleva keksintö. Oikeen huvitti, että MB oli antanut sellaisen tuotteen myyntiin!
Vikoina mm. Kuskin penkki oli irti ja piti lonksuvaa ääntä mutkissa (kuulemma tyyppivika, ei voinut korjaa), oven lukko pyöri tyhjää (kuulemma tyyppivika), Koneen väylä meni rikki alle 100tkm ajettuna (lasku oli tuhansia markkoja), takapään jousituksesta kuului usein ihmeellisiä ääniä (paukkumista/ kolinaa ja epäilimme poikkimennyttä jousta mutta myimme auton joten se jäi mysteeriksi), auton ajo-ominaisuudet olivat lievästi sanottuna pelottavat moottoritienopeuksissa korkean painopisteen takia (tämä ominaisuus oli jo ennen takapään ääniä).
Vika jota emme ehtineet yhden vuoden ajamisella kokea oli huohotinjärjestelmän jäätyminen, joka heittää öljyt pihalle. Tätäkin kuulemma oli. Autossa oli alla kitkarenkaat ja siihen yhdistetty luistonesto teki ajamisesta liukkaalla hermoja raastavaa, eston paukkuessa päälle kokoajan. Muutenkin liian matalaprofiiliset renkaat olivat jousitukselle myrkkyä.
Kyllä, voin sanoa että ensimmäinen Aaaaa on ehkä surkeimpia autoja jota olen "joutunut" ajamaan. Ei ole todellakaan mikään meriitti, että keksintöjä ei näy tien poskissa.
En tiedä millaista porukkaa täällä on tai mitkä motiivit näillä on keskusteluja aloittaa. Taitaa täällä autoa haukkua ihmiset jotka eivät ko autosta edes mitään tiedä. Itselläni on OIKEASTI ollut a-malli eikä yllä mainittuja vikoja ollut ollenkaan että ei voi oikein yhtyä edelliseen! makuja on monia, itse pidin autosta! Toivon vain että tämä palsta pysyisi asiallisena palstana jossa voisi aikuismaisesti keskustella autoista!!!!
Voi luvata sinulle, että Eukon A140 oli todellinen murhe meidän taloudelle. Minusta se sanoo myös paljon, että muija vaihtoi Aaan väliaikaisesti saman ikäiseen Opel Astraan. Ja vielä ihan mielellään vaikka inhoamme molemmat Opeleita. Mersua ensimmäimmäisen sukupolven Aaa ei minusta ole nähnytkään.
PS. On muutenkin outoa ottaa kierroksia jos toisella on samassa kikottimessa vikoja ja sinulla ei? Onnea sinulle.
Lukuisten luotettavuustilastojen kärkitiloilla.
Myös omia kokemuksia 45000 kilometrin matkalta.
Ei vikoja ja pienet käyttökulut.
Mulla on 80 000 ajettu A170CDI Lang malli. Huollossa on käynyt ja öljyt vaihdettu. Etuvalot vaihdoin 2 kertaa. Ei vikoja. Hyvin lähti käyntiin pakkasilla ilman lämmitystä. A sarjassa ei ruosteongelmia. Takaluukun takaosa muovia, lokasuojien kriittiset kohdat muovia ja suojattu. Pohjaa peittää muovinen suoja, metalliosia ei näkyvillä.
Mitä minulla on ollut 20 vuotisen autoilun aikana eri merkeillä.
jonka joku on vaihtanut uudempaan malliin. Saksan luotettavuustilaston kärjessä näyttää olevan, eikä omassakaan juuri vikoja ole. Mersu kutsui huoltoon 2002-2003 valmistetut aakkoset, vika oli tuulilasinpyyhkijän varressa, vaihtoivat jotain puolessa tunnissa, eikä maksanut tietenkään mitään.