Vietnamiin talvella?

Olemme vaimon kanssa suunnittelemassa tulevana talvena parin viikon matkaan Vietnamiin. Thaimaassa on tullut jo käytyä, joten uudet maat ja seikkailut odottavat.
Millaisia kokemuksia teillä on ko. maasta?
3548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joudut varmaan Saigoniinkin sitten. Ekat olkalaukut varastettiin alle 2 tunnin saapumiseta ja kameroita -video ja digitaalisia stillejä- meni neljän päivän aiakana ryhmältämme neljä. Kun mopoja on liikkeellä 3 miljoonaa, niin ne vie tavarat yleensä ajamalla jalkakäytävällä ja tarakalla oleva nappaa tavarat. Yksi nainen joutui sairaalaan kun kameran remmi oli niin vahva, että nainen joutui mukaan vähäksi matkaa.

Parasta reissussa oli käynti Kamputseassa ja Angor Watin rauniokaupungissa. Riippuu mistä tykkää, mutta kun sinne asti menee, niin kantsii poiketa. Rantakohteissa on ongelmana huonot palvelut, siis ruoka ja liikkuminenkin. Kyllä sen kerran kestää.

Äänestä
  • Käytiin 2000 Saigonissa ja Phan thietissä ja eipä näkynyt varkaita vaikka käveltiin videokameroiden kanssa lähes koko ajan. Järkeä voi käyttää että laittaa kamerat, laukut yms roikkumaan (ei kadulle päin).
    Saigon tosi hyvä paikka vaikka mopoliikennettä ehkä vähän liikaa.
    Suosittelen !! Katso matkakuvia: www.phnet.fi/public/mano.haimakainen

    Äänestä

  • mano-65 kirjoitti:

    Käytiin 2000 Saigonissa ja Phan thietissä ja eipä näkynyt varkaita vaikka käveltiin videokameroiden kanssa lähes koko ajan. Järkeä voi käyttää että laittaa kamerat, laukut yms roikkumaan (ei kadulle päin).
    Saigon tosi hyvä paikka vaikka mopoliikennettä ehkä vähän liikaa.
    Suosittelen !! Katso matkakuvia: www.phnet.fi/public/mano.haimakainen

    Kävimme tänä talvena Saigonissa ja Phan Thietissä.Saigon oli hurjaa menoa,mutta kun on varovainen liikkuessaan eikä pidä koruja eikä lompakoita näkyvillä,niin selvittiin siitäkin.Phan Thietissä oli tosi rauhallista menoa ja hyvä palvela,vaikka olikin pikku kylä,(80 000 as. )verrattuna Saigoniin.Jos olet eläinaktivisti niin emme suosittele matkaa,koska eläinkuljetukset ovat hurjia!!!!!Kaikin puolin onnistunut matka ottaen huomioon pitkät lennot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reissumies kirjoitti:

Olemme vaimon kanssa suunnittelemassa tulevana talvena parin viikon matkaan Vietnamiin. Thaimaassa on tullut jo käytyä, joten uudet maat ja seikkailut odottavat.
Millaisia kokemuksia teillä on ko. maasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu