Kertokaa opiskelijat, miten olette pärjänneet kissijonnne kanssa ja vaatiiko se paljon uhrautumista????
Olen opiskelija, jolla on 4 tunnin junamatka kotiin, jos käyn melko usein. Haluasin kovasti kissa ja nyt siihen tarjoitui tilaisuus. Haluaisin tietää miten paljon muut jättävät kissaansa yksin ja miten kuljetus junassa tai bussissa sujuu. En ole mikään kyläluuta mutta käyn ulkona koulun lisäksi sekä töissä. Olenko kamala kissa hoitaja, jos joinakin päivinä ehdin vain ruokkia kissana ja taas menen. (Näin tosin tuskin kovin usein tulee käymään.)
Olen opiskelija, jolla on 4 tunnin junamatka kotiin, jos käyn melko usein. Haluasin kovasti kissa ja nyt siihen tarjoitui tilaisuus. Haluaisin tietää miten paljon muut jättävät kissaansa yksin ja miten kuljetus junassa tai bussissa sujuu. En ole mikään kyläluuta mutta käyn ulkona koulun lisäksi sekä töissä. Olenko kamala kissa hoitaja, jos joinakin päivinä ehdin vain ruokkia kissana ja taas menen. (Näin tosin tuskin kovin usein tulee käymään.)
Vastaukset 9
Vanhimmat
poden huonoa omatuntoa, kun välillä ehdin vain hetken paijailla kissojani, kun pitää taas lähteä koulusta töihin. Mutta onneksi kissojani on kaksi, jolloin niistä on kuitenkin seuraa toisilleen. Pelkästään yhtä kissaa en suosittele ottamaan, varsinkin jos kissa on vähänkään seurallinen ja muihin kissoihin hyvin suhtautuva. Eli voisitko harkita ottavasti samalla kertaa kaksi kissaa? Entä olisiko sinulla tiedossa niille jotain mukavaa hoitopaikkaa tai hoitajaa, joka voisi tulla silloin tällöin kissojasi paijaamaan jos olet pitempään poissa?
Itselläni tähän on selvä ratkaisu: Vien kissat vanhemmilleni, joka on niille ehdottomasti se ykköskoti. Vien niitä välillä ihan muuten vain, vaikken olisi öitä poissa kotona, mutta tiedän että pitkän ajan kuluessa kissat tuntuvat vähän kyllästyvän kahteen huoneeseen ja pelkästään ikkunanraosta tunkeutuvaan ulkoilmaan.
Mutta aina kannattaa toki miettiä tarkkaan tuota lemmikinhankintaa, koska sitä ei sitten voi enää perua tuosta vaan. Itse olen henkeen ja vereen kissaihminen, joten oli selvää että kissat mukaani lähtevät ja tulevaisuudessa saavat isomman tilan ja ulkomahdollisuuden(valvotun) sekä enemmän huomiota.
itselläni on 3-vuotias leikattu tyttökissa.. Olen koulussa joskus jopa 8 tuntia ja silloin kissa on yksin asunnossa.. Hyväksi havaittu keino on jättää esim radio päälle kun lähtee, ainakin minun miuku on silloin huomattavasti rauhallisempi. Asun isokokoisessa asunnossa ja joskus jätän kissan jopa viikonlopuksi yksin jos lähden reissuun..Tätä EI tapahdu usein! Tietysti takaisin tullessa kissaa täytyy halia paljon, kun on raukka ikävissään.. Riippuu varmasti paljon kissasta kuinka pitkäksi aikaa voi yksin jättää, eikä ole hyvä jättää pitkäksi aikaa, mutta minun kisu on pärjännyt ihan hyvin. Paljon leluja on hyvä olla ettei tule tylsää.
tapahtuu,käykö kissiä kukaan ees kattoo jos oot koko viikonlopun pois,eihän koskaan voi tietää mitä tapahtuu.toivottavasti kukaan ei lähde ottaa itsellensä kissaa näiden neuvojen perusteella.
Jätän paljon ruokaa ja vettä eri paikkoihin ja katson tietysti että asunto jää turvalliseksi ettei mitään pääse sattumaan! Jotkut kissat pärjää jotkut ei ja kyllä meillä on aina hyvin mennyt.. Ihan hyvin jotain voi sattua vaikka kissa olisi 10 minuuttia yksin.. Kissat on yksilöitä ja jos siltä tuntuu ettei omaa mirriä voi yksin jättää niin parempi kun ei ota koko kissaa jos joutuu sen yksin jättämään!
ota kaksi kissaa.pärjäävät aika hyvin silviisii.
Entäs mites ihmis suhteet, seurustelut ja muut rajoittaako kissa paljon teidän menojanne? Entä jos muuttaa, miten vaikea on saada asuntoa johon kissan saa tuoda??
Ensin tuohon lisäkysymykseesi, että on monia asuntoja (vuokranantajia) joihin ei saa ottaa lemmikkejä. Mieti se siis valmiiksi, että kun muutto tulee eteen, onko sinulla aikaa/rahaa valita sellainen asunto jossa lemmikit sallitaan.
Ja sitten reissamisesta. Kun itselläni oli kolme kissaa ja tuolloin kaksi hiekkalaatikkoa, jos olin viikonlopun pois, laitoin yhden lisälaatikon, jos siis lähdin pe iltana ja tulin su päivänä. Kuivamuonaa ja vettä useisiin astioihin, paljon. Ja yleensä joku kävi katsomassa niitä lauantaina, jolloin sitten pystyi lähtemään vaikka pe aamusta ja tulla su iltana, kun joku on käynyt lauantaina siivoamassa laatikot ja vaihtamassa vedet. Nykyään jos olen pois niin se on se n.24h-36/max. ilman että kukaan kävisi katsomassa. Harvoin tuollaisia reissuja tulee, ja jos on pitempään niin sitten hankin hoitajat (tutut tai 4H dogsitterit)
Ei sitä itsekään ehdi joka päivä muuta kuin ruoan kissoille heittää, mutta niitä kiireisiä päiviä on niin harvoin ettei se ole vaarallista.
Ihmissuhteita kissa ei sen enempää rajoitta, mutta itse aikoinaan törmäsin siihen seikkaan, että kaikki miehet eivät pidä kissoista, joku saattaa olla allerginen. Mieti tarkkaan, mitä tekisit siinä tilanteessa kun mies vaatisi sinua luopumaan kissasta - jos hän vaan inhoaisi sitä, tai jos olisi allerginen eikä haluaisi jatkuvasti syödä lääkkeitä. Sinähän kuitenkin sitoudut kissan ottaessasi huolehtimaan siitä sen eliniän, jopa 20 vuotta ja ylikin.
Itselläni on kyllä kissat menneet miesten edelle (onhan näitä tarinoita että poikaystävä vaatii luopumaan, sitten tuleekin ero..), ja nykyään niillä onkin sellainen isäntä joka ei ole allerginen ja on alusta asti muutenkin tykännyt otuksista
kannattaa ainakin aluksi varata aikaa kissalle kun se muuttaa taloon, otatpa sitten pennun tai aikuisen kissan. näin se tottuu paremmin sinuun ja sinullakin on aikaa opettaa se talon tavoille. ei ole vakavaa, jos kissa välillä joutuu olemaan pitempään yksin, siis tarkoitan tällä sitä että ehdit vain käydä kotona kääntymässä. mutta kissa tarvitsee myös seuraa. jos voit, ota samantien kaksi kissaa, näin niillä on seuraa toisistaan. tosin kulut tuplaantuvat, kissat pitää kuitenkin rokottaa, madottaa, leikatuttaa...eli vaikka kissan saisi ilmaiseksi, niin muita kuluja tulee, se on myös syytä ottaa huomioon, siis rahatilanne. voithan totuttaa kissasi myös matkustamiseen, jolloin voit ottaa sen mukaan kotimatkalle. onnea mahdollisen kissan hankintaan!