Tässä mietiskelen,että hakisin yo-pohjalta ensi keväänä kampaajalinjalle toteuttamaan ammattihaavettani..Mutta,miten otetaan näin "vanha"vastaan nuorten kansoittamassa opinahjossa?Tuleeko minusta väkisin "äitihahmo",jos luokkatovereina 16-20 vuotiaita?:)Olen kyllä itsekin nuorekas,joten ei sinänsä mitään ongelmaa tulla toimeen nuorempien kanssa..Mutta mitä mieltä 27-vuotiaasta "äippä-amiksesta"?
27-vuotiaana amikseen?
10
2023
Vastaukset
- Jopo
Voit toki mennä jos siltä tuntuu. Tiedän erään henkilön, joka on 24 ja nuorten koulutusohjelmassa ammattikoulussa. Tosin yleensä aikuisena mennää aikuiskoulutuskeskukseen jos ammatti halutaan saada. En kyllä tiedä, että onko AKK:lla tarjota kampaajalinjaa. Mutta sinne vaan jos siltä tuntuu.
- nuori opiskelija
Joo, elikkä oli vaan pakko kirjottaa sulle että mikä estää sua menemästä. Nuoret ottavat useinmiten vastaan kaikki ikään katsomatta. Jos sä osaat ottaa ne myös vastaan tasavertaisina ihmisinä. Itselleni jäi koulusta parhaimmaksi kaveriksi nainen joka on nyt päälle 40 ja itse olen 20. Joten olen iloinen, että ystäväni tuli nuorten linjalle. Älä esitä nuorille äitiä, koska heillä on jo yksi. Näin sinusta ei myöskään se tule. Toivottavasti viestistä oli jotain apua.
- melli
mee vaan jos kiinnostaa, itse menin 25-vuotiaana ja mun lisäksi oli vain yksi 20-vuotias, muut oli aloitettaessa 17v. Hyvin tultiin toimeen, vieläkin tavataan vaikka kolu loppui jo vuosikausia sitten. Olin itsekin tosi nuorekas, joten eipä meitä niin helposti erottanu että niin paljon vanhempi olin. Nyt olen jo kolkyt ja risat ja vieläkin tuun paremmin toimeen parikymppisten kanssa kuin nelikymppisten ;))
- ylioppilas
Ite oon 19 ja oon yo-pohjases ammattikoulus. Mein luokal on vanhin 27vuotias kahden lapsen äiti.Ja moni on 22 tai 23. Eikä se haittaa yhtää minkä ikäsenä sä toivees toteutat.Joten haeppa sinne kouluu vaa!!!!!Lukion käyneistä saa kivoja kavereita.
- Meli
Varsinkin hiusalalta löytyy monesti vanhempiakin opiskelijoita, joten sekaan vain! Tuskin tulee ongelmia :)
- ...........
Et ole vielä mikään vanha, aloittavathan jotkut amiksen jopa nelikymppisinä. Itse opiskelen amiksessa yo-pohjaisella linjalla (ikää 24-vee) ja aika harva on tullut kouluun suoraan lukiosta joten alle parikymppisiä ei hirveästi ole. Vanhin opiskelija on about 40-vuotias ja joukosta löytyy myös pari kolmekymppistäkin ja kaikki tulevat mainiosti toimeen keskenään ikään katsomatta. Vaikea ennustaa minkä ikäistä porukkaa siellä tulevassa koulussasi mahdollisesti on, yo-pohjaisella linjalla porukka on yleensä sen verran "aikuisempaa" että varmasti sulaudut hyvin joukkoon.
Koska olet ylioppilas niin ei kannata hakea pk-pohjaiselle linjalle sillä niille valitaan pääasiassa pk:n käyneitä ja koska kampaajalinja on niin suosittu niin et varmasti pääse sinne lukion todistuksella. YO-pohjaisella linjalla ei hirveästi tarvitse "pelätä" 16-17-vuotiaita, paitsi ehkä joissain kouluissa saatetaan yo:t tunkea samaan ryhmään pk:laisten kanssa. - Milkakuu
YO-pohjaiselle kampaajalinjalle haet, siellä on todennäköisesti yli kaksikymmentä vuotiaita :) Mutta tottakai! Minäkin opiskelen matkailuvirkailijaksi, ja meillä on yksi "tyttö", joka on 25, ja hän on todella ihana ihminen ja se linja missä olen, on peruskoulupohjainen :)
- Remedy
mun luokalla amiksessa on yks 31 vuotias nainen ja yks 24 vuotias mies. tärkeintä on vaan että otat sellaisen asenteen että et ole muiden yläpuolella etkä vierasta nuorten puuhia.
Kyllähän niitä luultavasti on aikuispuolenkin parturi-kampaajalinjoja!!
Ja oppisopiksellakin opiskelua kannattaa miettiä.. Kyllä vanhemmatkin opiskelijat otetaan hyvin vastaan! Käyttäytymisestä tietenkin riippuu tuleeko susta heille se äitihahmo!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760