Hei kaikki gerbiilin omistajat! Voisiko joku kertoa, touhuavatko gerbiilit öisin niin äänekkäästi, että se haittais ihmisen unta? Siis jos terraario on samassa huoneessa kuin sänky. Kokemukset on varmaan aika subjektiivisia, koska kukin nukkuu omalla tavallaan - enemmän tai vähemmän sikeästi. Mutta kertokaa mielipiteenne! Kiitos!
Metelöivätkö gerbiilit?
Jossu
6609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
huoneessani asustaa hamsteri, ja sehän on yöaktiivinen eläin. Saan unta, vaikka se rymistelee juoksupyörässä ja koluaa kopissaan, sillä olen tottunut siihen. Gerbiilit eivät tietääkseni valvo koko yötä. Voihan olla, että kun menee nukkumaan, gerbut nukkuvat vielä.Ehkä melu häiritsee ensimmäisinä öinä, mutta siihen tottuu.
Gerbiilit eivät ole yö tai päivä eläimiä ne ovat mitä milloinkin, jos gerbiilillä ei ole tekemistä se alkaa jyrsimään häkin (jos on häkki) kaltereita mikä voi rasittaa omistajaa
Gerbiilit eivät ole varsinaisia yöeläimiä, vaan ne elämöivät öisin ja päivisin suunnilleen yhtä paljon. Omat gerbuni mekkaloivat klo 16:sta siihen saakka kun menen nukkumaan. Menevät siis itsekin nukkumaan useimmiten samaan aikaan ku mä. Joskus kuitenkin jatkavat elämöimistä hieman pitempään. Johonkin aikaan yöllä heräävät, mutten herää siihen, elleivät sitten töni jotain lasipurkkia tai kukkaruukkua lasiseinää vasten; siihen herää varmasti, varsinkin jos on herkkäuninen. Kannattaa siis illalla varmistaa että kukkaruukku/lasipurkki (tai muut vastaavanlaiset kovat esineet) ovat semmosessa paikassa etteivät pääse niitä tönimään terran seinää vasten. Jos gerbut jostain syystä riitaantuvat keskenään ja tappelevat (siis ajavat toisiaan takaa ympäri terraa salamannopeasti) siihen herään myös. Onneksi sitä ei tapahdu kovin usein. =)
Yhteenvetona voin sanoa, että vaikka olen hyvin herkkäuninen, eivät gerbut juurikaan häiritse yöuniani. Normaaliin ääniin, joita useimmiten terrasta kuuluu, ei herää kun siihen on tottunut.
Gerbiilit eivät siis toisaankaan juuri metelöi, joskus saattavat kyllä vähän mekastaa, mutta siihankin kyllä tottuu! :) Kannattaa antaa gerboille aiinä alkuillasta nakerrettavaa,
(jos eivät jo nuku silloin! :D)
niin ovat sitten illalla jo aikas väsyneitä ;)
aino?? mie oon nyt sitte tikko.
Omani ainakin järsivät sitä puuhökkeliä joka on terraariossa, mutta eiköhän siihen totu...