päivässä. Onkohan haittaa sikiölle?
Töissä päätteellä 8 tuntia...
kilu
2453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Enemmänkin on tutkimuksissa osoitettu, että muutaman minuutin kännykän käyttö hidastaa kouluikäistenkin lapsien aivotoimintaa jopa parin tunnin ajan. Turha hysteria pois.
Ei suomessa ole mitään suosituksia raskaudesta päätetyöskentelystä. Muistan kuitenkin joskus lukeneeni että jossain maassa (muistaakseni ruotsissa, mutta en mene vannomaan) jaetaan työpaikoilla raskaana oleville naisille esiliinat jotka suojaa sikiötä tietokoneesta tulevalta säteilyltä.
En tiedä millaisia esiliinoja nuo ovat, mutta itse olen ratkaissut ongelman siten, että pidän turvekuidusta (so. tupasvillasta) tehtyä mekkoa päällä jos olen pitkään tietokoneella. Turpeen on nimittäin ihan tieteellisestikin todistettu suojaavan säteilyltä.
Ja vaikkei sitten toimisikaan säteilysuojana, niin ainakin siinä on hirmu hyvät lämpöarvot, joten lämmittää mukavasti masua!