KERRONKO???? MITÄ TEEN?!?!?!

Mulla on iso ongelma. Mua kiusataan koulussa tai sitä on jatkunut jo 2 vuotta.. Ja nyt tuntuu jo iha epätoivoiselta.. Siis ette ehkä ymmärrä.. itken melkien joka ilta itseni uneen. Pitäiskö mun kertoo opelle asiasta??vai ruvenko lintsaamaan?? Mut jos kerron opelle mitä sanon??
sanonko: "mie haluisin puhua????" vai kuinka?
8779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ilmanmuuta sinun pitää kertoa jollekkin! opettajalle, koulukuraattorille ,kotona...... älä hyvä tyttö turhaan kärsi moisesta. olen jo vanha akka, mutta minuakin kiusattiin koulussa ja tiedän kuinka hirveää se on

Äänestä
  • tuli keskeytys. mutta sanot niinkuin asia on. äläkä välitä jos kiusaaja t uhkailee. kyllä aikuisten täytyy suojella lapsiaan. älä anna mokomien pas...n pilata elämääsi

    Äänestä

Kerro opelle ja jos ope ei tee mitään niin kerro toiselle opelle, terveydenhoitajalle tai rehtorille. Tärkeintä on ettet jää yksin kärsimään, koska kiusaaminen on aina sellainen asia mikä pitää saada loppumaan. Jos et tee mitään niin kiusaaminen jatkuu ja mahdollisesti kyseiset kiusaajat kiusaavat muitakin. Kertomalla voit auttaa itsesi lisäksi myös muita. Nykyisin kiusaamisiin suhtaudutaan vakavasti.

Äänestä

Kerro opettajalle, kuraattorille tai terveydenhoitajalle. Tai vanhemmillesi. Älä ole yksin ongelman kanssa, ympärilläsi on varmasti ihmisiä, jotka haluavat auttaa.
Kokemuksesta tiedän, että kertominen kannattaa. Kouluissa on nykyisin oikein toimintaohjeet kiusaamisen varalle, eivätkä enää saa opettajat olla reagoimatta. Tiedän omastakin kokemuksesta kuinka vaikeaa asia on ottaa puheeksi, mutta ole rohkea. Äläkä jätä asiaa siihen, ellei kiusaaminen lopu, vaikka opettaja puuttuu asiaan.
Ketään ei saa kiusata, eikä vika ole sinussa, vaikka kiusaajat niin saisivat sinut uskomaan!
Minun poikaani kiusattiin, mutta se saatiin onneksi loppumaan, kun asiasta kerrottiin opettajalle.
Usko parempaan huomiseen, kyllä se siellä odottaa sinuakin!

Äänestä

Jos sulla suinkin joku tuttu on intissä (asevelvollisuutta suorittamassa, kapiaisena..), pyydä tätä tulemaan hieman "pelottelemaan" kouluun. Kaverin pikkuveljeä kiusattiin yläasteella ja kerran tämä kaveri (upseerikokelaana) tuli koulun jälkeen hakemaan veljeään koulusta. Sanoi vielä kiusaajille jokseenkin komentavalla/tiukalla äänellä "eikös Jussi olekin mukava jätkä?" Tähän loppu tämän pojan kiusaaminen.

Toinen tapaus oli (toinen henkilö oli kyseessä) kun kiusattavan eno (luutnantti) kävi koulussa välitunnin aikana hiukan ärhentelemässä kiusaajille.

Intti-pukuisilla on yllättävän paljon auktoriteettia peruskoululaisille

Äänestä

kannataa kertoa opetajalle jos sinua kiustaan.

Äänestä

kannataa kertoa opetajalle jos sinua kiustaan.

Äänestä

No jos mua olis kiusattu kaksi vuatta, ni mä olisin jo kertonu opelle. Eli kannattaa kertoa, jos haluaa, ettei kiusata...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiusattu tyttö.. kirjoitti:

Mulla on iso ongelma. Mua kiusataan koulussa tai sitä on jatkunut jo 2 vuotta.. Ja nyt tuntuu jo iha epätoivoiselta.. Siis ette ehkä ymmärrä.. itken melkien joka ilta itseni uneen. Pitäiskö mun kertoo opelle asiasta??vai ruvenko lintsaamaan?? Mut jos kerron opelle mitä sanon??
sanonko: "mie haluisin puhua????" vai kuinka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu