septiongelma

tietoa kaipaava

Viime talvena rakentelin veneeseeni septitankin,tankki on keulapiikissä keskellä venettä ja ilmanottoputki kyljessä. Ilmanottoputki nousee hajusuodattimelle joka on lähes kannen tasossa ja sieltä putki laskee kyljen läpiviennille. Purjevene kun tuppaa joskus olemaan melko kallellaan,niin sieltä se tankin nestemäinen sisältö tuli hajusuodattimen kautta ulos. Pitääkö asentaa jokin venttiili joka suljetaan purjehduksen ajaksi vai kuinka? Olisi kiva kuulla onko vastaavanlaisia kokemuksia ja miten asia on hoidettu

7

2167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pava

      Sama ongelma, silloin kun tankki oikein täynnä. Kurja kuivumisjälki venttiilin alapuolella kyljessä. Letkuun voi laittaa, jos tila sallii mutkan keskellepäin ja lähestyä venttiiliä horisontaalisesti, silloin putken yhtä korkea kuin venttiilin kohta on vähän enemmän keskilaivassa ja samalla kallistuskulmalla putken yläkohta korkeammalla - siis ei niin paljon kallistuksen suuntaan vinossa kuin ennen.

    • Älä ihmeessä edes ajattele ventiiliä. Tankissa oleva p**ka muhii ja tuottaa enemmän kaasua kuin luuletkaan. Tankin hitsaussaumat taittuvat jo pienestä paineesta ja vähitellen sisältö löytyy veneestä (näin tapahtuu myös jos putken sisähalkaisia on liian pieni imutyhjennyksen aikana).
      Huohotinputken joutsenkaula on vaan vedettävä niin keskelle venettä että se aina on vesilinjan yläpuolella.

    • Ratkaisu.

      Mä laitoin huotinputken molempiin kylkiin ja kolmitiehanan väliin. Kun vaihdan halssia niin käännän hanan auki sille laidalle joka on ylempänä.
      Ei ole vettä tullut tupaan.

      • uuno

        No varmaan homman voi noinkin hoitaa, mutta iseäni ei kyllä kiinnosta mennä kääntelemään paskaputkien venttiileitä jokaisessa halssinvaihdossa.


      • Viki
        uuno kirjoitti:

        No varmaan homman voi noinkin hoitaa, mutta iseäni ei kyllä kiinnosta mennä kääntelemään paskaputkien venttiileitä jokaisessa halssinvaihdossa.

        Perskale kun nauratti lukiessa tuosta kolmitiehanasta... Yksi gasti fokan skuuteissa, toinen vetää barduunoja ja kolmas konttaa keulapiikissä kääntämässä paskahanaa :-)

        Vakavasti puhuen, septi taitaa olla aika korkealla mikäli sieltä huohottimen kautta valuu tavaraa? Tai huohotinletku on liian pieni läpimitaltaan, jolloin letkun alkupäähän joutunut kakkeli puhaltuu ulos tankissa syntyvän ylipaineen vaikutuksesta. Vähintään 19 mm letku.


      • Halssi
        uuno kirjoitti:

        No varmaan homman voi noinkin hoitaa, mutta iseäni ei kyllä kiinnosta mennä kääntelemään paskaputkien venttiileitä jokaisessa halssinvaihdossa.

        Joo, ratakisassa tehdään välillä venda jos toinenkin...
        Mutta ennenkaikkea, muista hana. ;)


    • kylkeä

      Kokeileppas niin että ilmanottoputki lähtee vaikka tankin oikeasta kyljestä ja läpivienti runkoon vasempaan kylkeen. Tällöin on aina järjestelmän jokin osa riittävän ylhäällä, joko tankin ilmanottoputken puoleinen kylki tai läpiviennin paikka.

      Toi kolmitiehanasysteemi on kuolleena syntynyt ajatus. Tietty jos miehistöä riittä, niin yksi voi siellä joutessaan väännellä hanoja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      74
      2170
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1442
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      133
      1420
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1102
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      977
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe