mites sais kulkemaan vähä kovempaa? nyt kulkee 50km/h..
kymco agilityn viritys..
jmyfrd
2493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aivan ensin, onko sisäänajo tehty rauhallisesti?
Eli onko pakokäyrän keraaminen diffuusori ehjä vai onko kone ajettu liian kuumaksi liian aikaisin jolloin diffuusori on palanut pilalle vaikeuttaen pakokaasujen poistoa. Tämän voi toki korjata uudella käyrällä ja varovaisella ensimmäisen 500 km ajolla.
Toiseksi, tarkasta onko kaasuttimen esilämmitysyksikkö toiminnassa, jos ei toimi kunnolla syyskeleillä saattaa venttiilit vaurioitua liian kylmän seoksen takia.
Kolmanneksi, ota kuristusholkki pois imukanavasta juuri ennen imiventtiilin ohjuria.
Neljänneksi, kytke sytytysyksikön kierrosrajoittimen ohjaus pois päältä.
Viidenneksi, voitele keskipakokytkimen rullasto molybdeenisulfidivaseliinilla jolloin se toimii herkemmin.
Ja viimeisenä voiteluna voit vaihtaa ns. virihihnan variaattoriin, nykyaikaiset polyamidiantrasiittikombi-hihnat toimivat paljon paremmin kuin Kymcon alkuperäinen.
Ja moottorissa kannattaa käyttää mahdollisimman suuren ROS luvun omaavaa bensaa, halutessa voi käyttää NOXia lisäävää lisäainetta joka lisää tehoa jotain 3-5 prosenttia mutta on toisaalta tolkuttoman kallista.
ihan hyvää informaatiota, kunhan tietäisi missä not sijaitsevat käytännössä...