Langaton tv-antenni tms.

Astrid

Ei ehkä kovin kuvaava otsikko, mutta kun en tiedä mikä olisi oikea nimitys :)

Eli: Tv pitäisi saada huoneeseen, jossa ei ole kaapelipistoketta ja johtojen vetäminen sinne ei onnistu. Tiedän, että on olemassa jokin laite, jolla saa tähän ikään kuin langattoman yhteyden. Mutta mitä ihmeitä näistä laitteista joutuu maksamaan, mistä niitä edes saa tai onko niiden käyttö muuten ongelmallista?

Kiitos jos joku jaksaa auttaa kun ei itsellä tämä tekniikkapuoli suju yhtään.

6

24206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Okaro

      Joo, Digitalla on sellaisia laitteita, joilla TV-signaali siirtyy langattomasti. Ne vain ovat kalliita ja luvanvaraisia. Muistat kai nähneesi videokuvan langattomaan siirtoon tarkoitetun laitteen. Eli vedä vaan sitä johtoa.

    • Astrid

      Juu kiitos. Kuulin jostain laitteesta myös joka käyttäis hyväkseen sähköverkkoa eli jotenkin sitä kautta sais kaapeli-tv:n näkymään. Mitäköhän tuollaiset maksaa?

      Todella hankalaa olisi niitä johtoja vetää joten pakko nyt jotain muuta keksiä :(

    • signaalinsiirtäjä

      Langaton lähetin ja vastaanotin värikuvan ja stereoäänen langattomaan siirtoon. Voidaan liittää videonauhuriin, DVD-soittimeen, satelliittiantenniin (?), videokameraan ym äänen ja kuvan välittämiseksi televisioon... ...myös kaukosäätimen signaalit välittyvät langattomasti. signaali siirtyy seinien ja katon läpi. scart-liitäntä. kantama 75m. mukana lähetin, vastaanotin, muuntajat ja scart-kaapelit. 230v. 4 kanavaa.

      tuote 38-1199
      http://www.clasohlson.se/ext.asp?art=381199000
      ____________
      eli sulla olis siellä kaapelipistokkeen luona digiboksi ja sitten tuo lähetin. vastaanotin olisi telkan päällä siellä missä sitä kaapelipistoketta ei ole mutta minne telkka pitäis saada.
      jos haluat pelkät analogiset kanavat, niin sitten korvaat digiboksin vanhalla videonauhurilla, jossa on analoginen viritin.

      tuo paketti maksaa clas ohlsonilla 44,95 eur.
      suomen myymälät löytyy osoitteesta:
      http://www.clasohlson.fi/finland/
      ja sieltä voi ladata tuoteluettelonkin. sivulla 21 on tuon laitteen tiedot.

      • oikeeta tietoo

        tämmöstä tuotetta ei ole olemassa ei löydy haulla.

        voisko tänne laittaa oikeeta tietoa


      • tietää..?
        oikeeta tietoo kirjoitti:

        tämmöstä tuotetta ei ole olemassa ei löydy haulla.

        voisko tänne laittaa oikeeta tietoa

        Vähän vanha tuo aloitusviesti on, mutta aihe lienee edelleen ajankohtainen:

        Kun laitat Googleen hakusanoiksi "video langaton lähetin" tms. Tuloksia tippuu vaikka kuinka paljon. Yleensä nämä laitteet on 2,5 GHz:n taajuusalueelle tarkoitettuja pienitehoisia laitteita, joilla kuva ja äänet siirtyy muutamia kymmeniä metrejä. On muistettava, että kyseisellä melko vapaalla taajuusalueella puuhastelee myös WLAN-purkit, jne. Saattaa joko oma langaton yhteys tai naapurin langaton purkki häiriintyä? Suunta-antennilla varustettuna saadaan pitempi yhteys, mutta silloin ollaan jo laittomalla teholla liikenteessä.

        http://www.hilavitkutin.com/2009/11/22/testissa-edullinen-langaton-lahetinvastaanotin-kuvalle-ja-aanelle/ on yksi testi aiheesta. Muista tarkistaa käyttöjännitteet ja kahden äänen liitäntä. Koska kyseisiä laitteita käytetään mm. valvontakameroiden kanssa, niin kaikissa laitteissa ei ole stereoääntä ja osa on vain 12 V:n jännitteelle. Joidenkin sähkönsyöttö on mahdollista ottaa USB-liitännästä, jos sellainen sattuu jostain sopivasti löytymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      221
      18334
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      94
      3998
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      62
      2451
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      34
      2097
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      178
      1657
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      131
      1472
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      167
      1472
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe