Langaton tv-antenni tms.

Astrid

Ei ehkä kovin kuvaava otsikko, mutta kun en tiedä mikä olisi oikea nimitys :)

Eli: Tv pitäisi saada huoneeseen, jossa ei ole kaapelipistoketta ja johtojen vetäminen sinne ei onnistu. Tiedän, että on olemassa jokin laite, jolla saa tähän ikään kuin langattoman yhteyden. Mutta mitä ihmeitä näistä laitteista joutuu maksamaan, mistä niitä edes saa tai onko niiden käyttö muuten ongelmallista?

Kiitos jos joku jaksaa auttaa kun ei itsellä tämä tekniikkapuoli suju yhtään.

6

24208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Okaro

      Joo, Digitalla on sellaisia laitteita, joilla TV-signaali siirtyy langattomasti. Ne vain ovat kalliita ja luvanvaraisia. Muistat kai nähneesi videokuvan langattomaan siirtoon tarkoitetun laitteen. Eli vedä vaan sitä johtoa.

    • Astrid

      Juu kiitos. Kuulin jostain laitteesta myös joka käyttäis hyväkseen sähköverkkoa eli jotenkin sitä kautta sais kaapeli-tv:n näkymään. Mitäköhän tuollaiset maksaa?

      Todella hankalaa olisi niitä johtoja vetää joten pakko nyt jotain muuta keksiä :(

    • signaalinsiirtäjä

      Langaton lähetin ja vastaanotin värikuvan ja stereoäänen langattomaan siirtoon. Voidaan liittää videonauhuriin, DVD-soittimeen, satelliittiantenniin (?), videokameraan ym äänen ja kuvan välittämiseksi televisioon... ...myös kaukosäätimen signaalit välittyvät langattomasti. signaali siirtyy seinien ja katon läpi. scart-liitäntä. kantama 75m. mukana lähetin, vastaanotin, muuntajat ja scart-kaapelit. 230v. 4 kanavaa.

      tuote 38-1199
      http://www.clasohlson.se/ext.asp?art=381199000
      ____________
      eli sulla olis siellä kaapelipistokkeen luona digiboksi ja sitten tuo lähetin. vastaanotin olisi telkan päällä siellä missä sitä kaapelipistoketta ei ole mutta minne telkka pitäis saada.
      jos haluat pelkät analogiset kanavat, niin sitten korvaat digiboksin vanhalla videonauhurilla, jossa on analoginen viritin.

      tuo paketti maksaa clas ohlsonilla 44,95 eur.
      suomen myymälät löytyy osoitteesta:
      http://www.clasohlson.fi/finland/
      ja sieltä voi ladata tuoteluettelonkin. sivulla 21 on tuon laitteen tiedot.

      • oikeeta tietoo

        tämmöstä tuotetta ei ole olemassa ei löydy haulla.

        voisko tänne laittaa oikeeta tietoa


      • tietää..?
        oikeeta tietoo kirjoitti:

        tämmöstä tuotetta ei ole olemassa ei löydy haulla.

        voisko tänne laittaa oikeeta tietoa

        Vähän vanha tuo aloitusviesti on, mutta aihe lienee edelleen ajankohtainen:

        Kun laitat Googleen hakusanoiksi "video langaton lähetin" tms. Tuloksia tippuu vaikka kuinka paljon. Yleensä nämä laitteet on 2,5 GHz:n taajuusalueelle tarkoitettuja pienitehoisia laitteita, joilla kuva ja äänet siirtyy muutamia kymmeniä metrejä. On muistettava, että kyseisellä melko vapaalla taajuusalueella puuhastelee myös WLAN-purkit, jne. Saattaa joko oma langaton yhteys tai naapurin langaton purkki häiriintyä? Suunta-antennilla varustettuna saadaan pitempi yhteys, mutta silloin ollaan jo laittomalla teholla liikenteessä.

        http://www.hilavitkutin.com/2009/11/22/testissa-edullinen-langaton-lahetinvastaanotin-kuvalle-ja-aanelle/ on yksi testi aiheesta. Muista tarkistaa käyttöjännitteet ja kahden äänen liitäntä. Koska kyseisiä laitteita käytetään mm. valvontakameroiden kanssa, niin kaikissa laitteissa ei ole stereoääntä ja osa on vain 12 V:n jännitteelle. Joidenkin sähkönsyöttö on mahdollista ottaa USB-liitännästä, jos sellainen sattuu jostain sopivasti löytymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      204
      6498
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      268
      4417
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3575
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3393
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      57
      3382
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      244
      2462
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2356
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe