..omalta paikkakunnalta koska vastapuoli on paikallisen poliisin hyvä tuttu ja poliisitutkinta oli hyvin puolueellista ja paikallinen poliisipäällikkökin naureskeli vain että tulet häviämään..Kysymyksessä on siis eräs uskontoryhmä mihin nämä kaikki kuuluu ja tuntuvat pitävän vimpan päälle yhtä.Paikallisia tuomareita kuuluu monia tähän todella rehelliseen ryhmään ja olen huolestunut oikeudenkäynninkin puolueellisuudesta.Ja että ette suotta epäilisi niin olen todellakin luulotautinen ja tapauksen jälkeen minusta on tullut vajaa..
Voiko vaatia tuomaria muualta kuin..
jesus
4444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta et sitä tule saamaan. Toki jos pussi kestää voit lakimiehen hankkia vaikka moskovasta. Onnea kuitenkin, koeta kestää tulevat hevosenpotkut.
Toivottavasti voi. Sain tuomion ns. kunnianloukkauksesta (=todenpuhumisesta). Tuomari,syyttäjä, kantaja ja kantajan asianajaja kuuluvat samaan isojen poikien salaseuraan. Arvatkaas kuka hävisi!
koita ottaa jonnekkin ylempään tahoon yhteyttä, ja koita selittää tämä tilanne. Luulen, että sinua ymmärretään, ja voit saada ehkä oikeudenkäynnin jossain toisessa kaupugissa. Ota puheeksi jollekkin luotettavalle ihmiselle joka toimii puolueettomalla maaperällä, ja siihen ei vaikuta mikään järjestö. Tsemiä, toivotaan että tämä olisi mahdollista, Suomi on oikeusvaltio.
Oikeudenkäynti tapahtuu siinä tuomioistuimessa, missä syyttäjä asianmukaisten oikeuspaikkaa koskevien säännösten nojalla syytteen nostaa.
Ei siis noilla perusteilla mahdollista vaihtaa oikeuspaikkaa toiselle paikkakunnalle.
Mutta itse pääasiasta voi aikanaan valittaa hovioikeuteen, jolloin luultavimmin ollaan eri paikkakunnallakin (ellei käräjäoikeus ole Helsingissä, Turussa, Vaasassa, Kouvolassa, Kuopiossa tai Rovaniemellä).