Pitäisi löytää mahdollsimman pieni vahvistin autoon. Ajatuksena on asentaa se lattiarakenteessa olevaan luukkuun. Joko 2 tai mieluiten 4-kanavainen, alle 300 euroa pitäis olla mielellään. Eli mitä niitä ihan pieniä on?
Pieni vahvistin
X-trail
91508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi, itse painiskelin saman ongelman kanssa ja lopputuloksena oli paikan vaihdos. Meinasin asentaa hanskalokeroon vahvistimen, jonne olisikin saanut monta vahvistinta. Mutta ne vahvistimet on merkkiä: SPL Pro, Biltema, Hong Kongin jotkut merkit jne. Eli unohdin koko jutun, koska laadukasta ja pientä vahvistinta ei ole näemmä valmistettukaan.
Kuitenkin eteen 4-kanava vahvistin piti saada, joten ostin tuon 4-kanavaisen SPL Dynamicsin, joka on iso kooltaa, mutta mahtuu kevyesti penkin alle, vaikka kokoa on hurjat: 222 x 54 x 320. Ei edes näy ulkopuolisen silmiin, vaikka ei ole peitelevyjä. Takaistuimenpuoleisen pään nostin rimalla 2cm, jolloin vahvistin ei voi koskaan lillua takamatkustajan kengistä tulevassa vedessä ja samalla näkyvyys ulospäin varkaille heikkenee.
mm. Audisonilla, Nextillä ja Xetecillä on pieniä päätteitä. Helixilläkin on aika pieniä. Kaikista pienin taitaa olla I-sotec, mutta se on tarkoitettu vain alkuperäissoittimiin.
Tämä i-soteccihan on loistava laite! Tuota ei ehkä edes tarvitse laittaa lattiakoteloon, vaan sen voisi hukata kojelaudan alle/sisään.
Onko kellään tietoa minkä verran nuo adapterijohtosarjat pidentävät vahvistimen omia johtoja? Omat piuhathan on 1.5 metriä. Nimittäin jos johdotus pitenee vaikka 50 senttiä, niin saisin vedettyä pääteen sinne mihin sen alunperinkin ajattelin.
Itse etsiskelin vahvaria, jonka leveys olisi maksimissaan 17cm pituusmaksimi n. 23cm. Maksipituuteen olisi pitänyt saada johdotkin taivutettua, niin että mitta ei ylety. Esim Xetecillä (4-kanavaista siis) ei sellaisia omien tutkailujen jälkeen ollut.
vain 13 x 16 senttiä eli alle puolet A4-paperista..
Täällä palstalla joku sitä mainitsikin, mutta liian myöhään. Kerkesin jo silloin hylätä vaihtoehdon tuskastuttavan etsinnän seurauksena ja ostin Dynamicsin.
Mutta lohdutuksena uskon vakaasti että laadullisesti (mm. 24db suotimet), sekä tietty hinnaltaan, pääsin parempaan lopputulokseen kuin I-sotec:llä.
Oletko sellaista merkkiä ajatellut kuin: Xetec. Ja sellainen malli kuin: Xetec Gravity 4G300 MK2. Todella hyvät tehot (4 x 70W) kokoon nähden (225 x 65 x 225), ja vielä laadukkaaksikin on kehuttu. Ei luokkaa "Hong Kong".
Itselläni ei vahvistimesta ole kokemusta, mutta testien mukaan Xeteciltä löytyy laadukkaita laitteita. Tässä varmasti yksi harkitsemisen arvoinen hankinta.
Itse olen törmännyt vain hiukan röökiaskia isompaan vahvistimeen, jonka tehoksi luvattiin 4x100W :D:D:D:D:D:D:D
mitään mainita jos ei asiasta mitään käsitystä ole. Tuo Xetec on erittäin laadukas vahvistin, tehoiltaan, kooltaan kuin ulkonäöltäänkin.