Tarkoitus olisi rakentaa mökki ja myydä se sitten pois. Kysyisin vaan, minkänlaista mallia nykyostaja haluaa? Pitäisikö olla perinteinen mummonmökki vai 1,5 kerroksinen perushirsirakennus. Tai olisiko ajat sen verran muuttuneet, että haluttaisiin rakennukselle vähän modernimpaa mallia? Kertokaas toiveitanne!
Minkälaisen mökin haluatte?
jompsa
61473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tie, ranta, sähkö, laajakaista ja sijainti ratkaisee.
mun mielestä mökissä ei tarvi olla sisään tulevaa vettä ettei sitä tarvi pitää lämpinä koko talvea. Öljy on kallistumaan päin ja tyhjän möksän lämmitys varmaan eka mistä kannattaa karsia kulutusta.
Mutta se meinaa ulko vessaa.
Laajakaistat yms sinne voi silti laittaa kuka niitä tarttee. kai ne hoituu kommunikaattorilla.
luulen kuitenkin että suurin osa suomalaisista sietää ja tykkää siitä että möksällä on vaatimatonta.
Huone ja tupakeittiö...väliovi! Pihasauna ja ulkohuussi. Aarin ryytinmaa. Ei sähköä. Keskellä taloa piippu, johon voi liittää tulisijat. Vesikaivo. Alkeellista ja vain kesäkäyttöön.
Jonnekkin poikamiehen takapihalle, niin olisi toiveeni toteutunut. Katson kristallipalloon :))
-pieni puro olisi ylellisyyttä-
Etsin, kunnes löydän sinut!
Niin mahdollisimman halpa höylähirsi. Se tarkoittaa ohutta,lankusta höylättyä,ei oikeata hirttä. Kyllä se niinkauan ryhdissä pysyy,että se myytyä saa. Ja kun se on vain uuden valkoinen,niin useimpien mielestä se on "niin sievä kuin voiaski".
Enpä usko että mökin hankintaa vakavasti harkitseva olisi ostajana yhtään sen tyhmempi kuin rakentajana: Kyllä seinän paksuus on merkittävä seikka ostajalle. Viisituumainen höylähirsi on vielä kohtuullisen edullinen ja pysyy ryhdissäänkin. Kait sinä potentiaalisena myyyjänä hankit senverran taustamateriaalia, että voit kertoa paljonko maksaisi myyntiin rakentamasi mökin hirsitoimitus Hongalla, Kontiolla jne. ja nimenomaan siinä hirsipaksuudessa josta olet mökin pykännyt. Ostaja hankkii tuon tiedon joka tapauksessa samalla netissä käynnillä, jolla hän hoksaa myytävän mökkisi myyntipalstalta. Jos teet myyntimökin päreistä, saat pärekorin mukaisia tarjouksia.
eli 1900 luvun alun saaristotila. Saa olla myös mantereelta merellä.