Heissan!
Mistä mahtaisi johtua se, että mulla on aika usein ikenien läheltä limakalvo rikki? Onkohan vitamiinien puutosta vai voisiko johtua jonkin hedelmän allergiasta? Olen siitepölyallergikko.
Suun limakalvot rikki
11
9932
Vastaukset
- dr pressure
ootko kuullu puhuttavan taudista nimeltä aids?
- dr pill
Kokeile ensin C-vitamiinilla.
Tupakoitsijat tarvitsevat paljon C-vitamiinia.
C-vitamiini auttaa punoittaviin, kipeisiin ja helposti verta vuotaviin ikeniin. Sama voi johtua kalsiumin (Ca) puutoksesta, mutta oletan, että käytät maitovalmisteita, joten Ca puutetta ei voi olla.
Jos edelleen limakalvovaurioita, niin lisää B-vitamiinit mukaan. B-vitamiinivalmiste, jossa kaikkia kahdeksaa B-vitamiinia mukana.
Jos ei auta, niin lisää rasvaliukoisia vitamiineja A- ja E-vitamiinia.
Jos ei yksin vitamiineista ole apua niin lisää seleeniä (Se), rautaa (Fe), sinkkiä (Zn) ja magnesiumia (Mg) edellämainittujen vitamiinien lisäksi.
Mikäli olet sekaruokavaliolla, niin saat lihasta Fe-Zn-Se tarpeeksi. Ongelmana voi olla tällöin Mg puute.
Useita vitamiineja ja kivennäisaineita saa monivitamiinipillereistä, joten silloin yliannostelun vaaraa ei ole. - Mirkku
Mulla tulee samanlaisia oireita tomaatista.
- :=)))
Sulla on jokin ruoka-allergia? minulla käy samoin kun syön jotain tiettyä viljaa syödä, minulla on yliherkkyyttä.
- vain tarkoita
rakkuloita eli aftoja? Niitä voi syntyä jos esim käyttää liian vahvaa hammastahnaa tai syö paljon hapokkaita hedelmiä --> kirvelee niin pirusti.. Minulla niitä tulee jopa kieleen..kivuliasta
- B-vit.
ainakin b-vitamiinit ovat tärkeitä limakalvoille
- mulla
Mulla vastaavia oireita aiheuttaa hammastahna. Apteekin Biotene-tahna on ollut hyvää. Apteekissa on myös muita merkkejä, jotka sovivat herkälle suulle. Kokeilemalla löytää omansa.
- pouke
Sama ongelma alkoi täällä nielutulehduksen jälkee. kokoajan joku ien on ns. ilman nahkaa. pelkään että hampaat tippuu suusta.
Aion kokeilla lisätä vitamiinia ja vaihtaa hammastahnan hellävaraisempaan (harjan vaihdoin jo extra pehmeäksi,ei auttanut yhtään)
jos on muita vinkkejä niin otetaan vastaa! - kookosöljyä.
tämä
http://frantsila.com/portfolio/yrtin-raikas-luonnon-hammastahna/
tai vastaava
vältä
hapanta
röökii
synteettisii vitamiinei
syö kookosöljyy
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679