Taulukkografiikka - vaihtelevat arvot - miten tehdä?

Pomo on jo ovella!! Apua!

No nyt se pomo tuli vaatimaan tälläistä grafiikkaa että voi näyttää omalle pomolleen. On siis taulukko jossa arvot jotka ovat todella suurella välillä - pienin on 0,1 ja suurin on 168! Nuo kun laittaa pylväsdiagrammiin niin eihän niitä pienimpiä ja niiden kokoeroa erota ollenkaan koska pylväät ovat niin olemattoman matalia.

Voisiko tuollaisessa chartissa käyttää vaihtelevaa asteikkoa, siis alussa olisi vaikkapa vaihteluväli 1 yksikkö, ja sitten ylempänä esim. 20 yksikköä? Jos, niin miten se tehdään? Vai miten tuon saisi näyttämäään järkevältä?

Ai niin ja ettei menisi liian helpoksi niin minulla on englanninkielinen Excel.

Kiitos kaunis jo etukäteen jos joku osaa neuvoa!

1

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile vaikka logaritmista asteikkoa. Siinä tuo skaalaus on nätimpi. Tuplaklikkaa kuvan y-suuntaista mitta-asteikkoa ja laita scale-välilehdellä rasti "logarithmic scale"-ruutuun. Säädä vielä minimi- ja maksimiarvot sopiviksi. Minimin tulee olla vähintään yhden kertaluvun pienempi kuin datan pienin arvo. Huom! Minimien ja maksimien tulee olla kymmenen kokonaislukupotensseja (siis 0.001, 0.01, 0.1, 1, 10 ,...).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe