Taulukkografiikka - vaihtelevat arvot - miten tehdä?

Pomo on jo ovella!! Apua!

No nyt se pomo tuli vaatimaan tälläistä grafiikkaa että voi näyttää omalle pomolleen. On siis taulukko jossa arvot jotka ovat todella suurella välillä - pienin on 0,1 ja suurin on 168! Nuo kun laittaa pylväsdiagrammiin niin eihän niitä pienimpiä ja niiden kokoeroa erota ollenkaan koska pylväät ovat niin olemattoman matalia.

Voisiko tuollaisessa chartissa käyttää vaihtelevaa asteikkoa, siis alussa olisi vaikkapa vaihteluväli 1 yksikkö, ja sitten ylempänä esim. 20 yksikköä? Jos, niin miten se tehdään? Vai miten tuon saisi näyttämäään järkevältä?

Ai niin ja ettei menisi liian helpoksi niin minulla on englanninkielinen Excel.

Kiitos kaunis jo etukäteen jos joku osaa neuvoa!

1

1022

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile vaikka logaritmista asteikkoa. Siinä tuo skaalaus on nätimpi. Tuplaklikkaa kuvan y-suuntaista mitta-asteikkoa ja laita scale-välilehdellä rasti "logarithmic scale"-ruutuun. Säädä vielä minimi- ja maksimiarvot sopiviksi. Minimin tulee olla vähintään yhden kertaluvun pienempi kuin datan pienin arvo. Huom! Minimien ja maksimien tulee olla kymmenen kokonaislukupotensseja (siis 0.001, 0.01, 0.1, 1, 10 ,...).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe