http://www.boomeranger.fi/video.html
Niin että löytyykö norm. lasikuitu venettä millä lähtisit tähän keliin, videohan on atlantilta sotaharjoituksista ja tuulta ihan mukavasti, aallon korkeus reilusti yli 3m!! Ja venehän on tietysti suomalaista tuotantoa ja taitaa olla veneelle ihanne keli, matkustajilla ei välttämättä ole kyllä yhtä mukavaa : )
Niin että löytyykö norm. lasikuitu venettä millä lähtisit tähän keliin, videohan on atlantilta sotaharjoituksista ja tuulta ihan mukavasti, aallon korkeus reilusti yli 3m!! Ja venehän on tietysti suomalaista tuotantoa ja taitaa olla veneelle ihanne keli, matkustajilla ei välttämättä ole kyllä yhtä mukavaa : )
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä tuo nyt niin ihmeelliseltä näyttänyt.
Eli kyllä tuohon keliin lähtisi ihan lujitemuovipaatillakin. Tuulta ei ainakaan ollut kovin paljon ja eivät nuo aallotkaan kovin pahoilta näyttäneet. Pitkiä kylläkin, mikä monesti helpottaa ajoa.
Matkustajiahan ei ollut ollenkaan - pelkät pilotit. Luulen, että Itämerenkin olosuhteista löytyy hulppeamman näköistä menoa. En tietty väheksy millään lailla.
ei se toki pahalta näytä, mutta kun miettii että vauhtia on kuitenkin yli 35s, niin kyllä siinä tulee rib:n parhaat puolet esiin...
Tuollainen rib on lujitemuovivene johon on vain lisätty joustava kelluke. Eiköhän sen ominaisuudet kuitenkin johdu rungon muodosta eikä ilmatäytteisestä makkarasta laidan päällä ;-).
Eihän kelissä ole mitään ihmeellistä, tuohon voi mennä vaikka jenkkivenellä :).
Mutta tuon makkaraveneen balanssi pitäisi hakea kohdalleen ettei putoaisi noin pahasti perälleen.
Kömpelöt ja leveät jenkkiveneet on huonoja merellä.
Laiturissa parempia ja jutuissa....
Onpahan tuota pätkää tullut aikaisemminkin katseltua ja edelleen olen sitä mieltä ettei puikoissa ole ajomies.
merenkäyntiä vielä tommonen.Varmasti menisi saman pituisella jenkkimuskelilla kauniimmin,toi RIB putosi kuin lahna persukset edellä aallolta jolloin suht loivaan v-pohjaan iskeytyy aika kovaa seuraava aalto.Ei hyvä,jenkkimuskeli olisi mennyt tasaisesti aallon harjalta toiselle,ne on tehty avomerelle.
Mä voisin ainakin ajaa tossa kelissä vaikka 4,5 metrisellä pulpettiveneellä.Ikinä ei ole vielä tullut katseltua tuulilukemia kun merelle on lähdetty,on vene ollut kuinka pieni tahansa.Kuskista se on kiinni.Ja olen samaa mieltä että ton RIBin kuski ei hääppöinen ollut,ei nimittäin osannut ottaa aaltoja oikein; Kaasulla ja ohjauskulman muutoksilla olisi saanut paljon siistimmäksi menon,tossa selvästi oli vähän mainosjuttu kyseessä,saatiin aallot näyttämään pahemmilta kun ajettiin täysiä vaan päin samalla kurssilla koko ajan.Mutta mainoshan se olikin.
En ole ammattilainen, mutta pitkään harrastanut kuitenkin. On höpö höpö juttua puhua 4,5 m avoveneellä joka keliin menemisestä. Kaikki kokeneet sen tietää. Kertoo silkasta tietämättömydestä ja kokemattomuudesta, oli nimimerkki mikä tahansa. Amattilaiset, merivartijat, ovat jo pitkään tienneet rippi-paattien hyvyyden. Eivät kuulemma mitään muuta enää käyttäisi, jos keliin joutuu ja kovaa pitää mennä.
Tosi Harrastaja