Nahkahousujen maasta käytettynä tuotu audini (n.160tkm) näyttäisi syövän tai vuotavan öljyä aikalailla, 6tkm (helvetin kalliin Laakkosen-)huollon jälkeen öljyt aivan alamerkissä. Edellisellä huoltovälillä ei tarvinnut lisätä (10tkm).
Onko jotain tyypillistä paikkaa mistä 1,8-20 vuotaa ulospäin vai onko vain väljä öljysyöppö kone? Minkä verran menee öljyä ylä-ja alamerkin väliin?
Galluppina: meneekö muilla huoltoväli ilman lisäyksiä?
Onko jotain tyypillistä paikkaa mistä 1,8-20 vuotaa ulospäin vai onko vain väljä öljysyöppö kone? Minkä verran menee öljyä ylä-ja alamerkin väliin?
Galluppina: meneekö muilla huoltoväli ilman lisäyksiä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Menee lisäilemättä huoltoväli 15 tkm. Tyyppivikana vuotaa öljynlauhduttimenjalan stefasta tai öljypohjan tiivisteestä...
Mulla 04 Audi 1.8T. n. 10000 km kohdalla auto hälytti öljyistä ja öljy olikin tosi vähissä. Lisäsin öljyä ja nyt ajettuna 20000 km, eikä öljypinta ole juurikaan laskenut täytön jälkeen. Miksiköhän nuo ensimmäiset 10000 km söivät niin paljon öljyä?
Ja öljyt tarvitsee muuten longlife systeemin mukaan minunkin autossa vaihtaa vasta 23000 km kohdalla. Kai tuohon longlife ohjelmaan voi luottaa, ainakin niin autoa uutena ostaessa väittivät.
"mahtuu" tikun ylä- ja alarajan väliin 1 litra.
15 tkm vaihtovälillä ei tarvitse lisätä öljyä. Pinta kyllä laskee mutta ei paniikkitasolle. Ajossa Shell Helix Ultra 10-40. Osta öljyt ja suodatin tarvikeliikkeestä ja vie mennessäsi vaikka Laakkoselle jollet itse viitsi ryhtyä öljypropun kanssa kikkailemaan. Stockkan huollon tarjoama hinta pelkälle öljylle 17€ kalliimpi kuin tarvikeliikkeen. Ajaahan tuolla 17€ jokusen kilometrin jopa nykyisillä gasohinnoillakin.