Minulla vaihdettiin n.vuosi sitten apteekissa Seroxat halvempaan Optipariin.Se pitää kyllä paniikkihäiriön melko hyvin kurissa mutta jännityksen ja ahdistuksen tunteita se ei poista.Onkohan niin että paniikkihäiriö on jokin äärimmäinen stressitilan purkautuminen.Ja kun purku puuttuu se lisää jännitystä.Onko teillä kellään jännityksen oireena alaleuan takaosassa suussa sisäpuolella kirvelevän kivun tunnetta?Hammaslääkäri ei löytänyt syytä ja epäilen vähän leuka-ja poskilihasten jännitystilaa.
Onko kellään
Optiparia
2369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jännittäminen on stressaava tilanne (yleensä ihmisillä joilla stressin sieto kyky on alhainen kohtuu alhaisesta serotoniilin tuotannosta(jota voi lääkkein lisätä))
paniikki johtuu jännittämisestä ja stressaavan tilanteen päälle vyörymisestä (voi helpottaa paniikki lääkkein)
kun taas paniikkihäiriö on se tila missä pelkäät saavasi paniikki kohtauksen joka aiheuttaa stressiä joka toimii noidan kehänä seuraavaan kohtaukseen.
Minulla se fyysinen ahdistuksen tunne tuntuu nielussa ja aivoissa joka vieläpä vuorottelee millon kummassakin. (serotoniili lääke poistaa ahdistuksen!)