Tänään sain vihdoin takuuseen vaihdatettua kivikovan kuskin penkin pehmusteet. Auto on GS 2.0 aut, rekisteröity maaliskuussa ja 18 tkm ajettuna.
Nyt penkki on sellainen kuin pitääkin. Ajo on pykälää mukavampaa. Eli tiedoksi vaan muille jos on samaa vaivaa niin ei tarvitse tyytyä siihen.
Ja mja, kiitoksia asiantuntevista kommenteista Rellun automaatin suhteen. Ajomme on ilmeisen samanlaista ja samoista ominaisuuksista nautimme/kärsimme. Jos joskus saat ratkaisun lock-up ongelmaan niin noottia tänne. Itse vaihdan välillä manuaalillle jarrutuksessa mutta eihän siinä ole järkeä. Eikös automaatin pitäisi hoitaa homma?
Nyt penkki on sellainen kuin pitääkin. Ajo on pykälää mukavampaa. Eli tiedoksi vaan muille jos on samaa vaivaa niin ei tarvitse tyytyä siihen.
Ja mja, kiitoksia asiantuntevista kommenteista Rellun automaatin suhteen. Ajomme on ilmeisen samanlaista ja samoista ominaisuuksista nautimme/kärsimme. Jos joskus saat ratkaisun lock-up ongelmaan niin noottia tänne. Itse vaihdan välillä manuaalillle jarrutuksessa mutta eihän siinä ole järkeä. Eikös automaatin pitäisi hoitaa homma?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kiitokset vaan kiittämisistä. Lock-up ongelmaan ainoa ratkaisu olisi ilmeisesti automerkin vaihtaminen.
Renault voisi halutessaan ratkaista ongelman päivittämällä laatikon ohjussoftan. Sellaista ne eivät tee, päin vastoin: tämä nykyinen lock-up softa on tullut DP0 / AL4 laatikoihin ihan hiljattain. Sehän ei osaa edes lievässä ylämäessä pelkästään vapauttaa lock-upia (jolloin vääntöä saisi pehmeästi lisää) vaan se vaihtaa nykäisten pienemmälle. Kaverin 2002 mallin Citroen C5:ssa korjattiin takuuna rikkoutunut nestepumppu. Samalla ne päivittivät softan. Kaveri kertoi että se muuttui samanlaiseksi kuin minulla.
Kuluttajan mahdollisuudet vaikuttaa Renaultin tuotekehitykseen ovat täysin olemattomat. Niitä myydään yksistään Euroopassa liki 1,5 miljoonaa kappaletta. Sellaista palautesysteemiä ei ole keksittykään, joka saisi yksityisen asiakkaan ideat menemään Ranskan suunnitteluportaaseen asti. Edes auton elektroniikan selviä ohjelmointibugeja ei saada korjattua, puhumattakaan että tekisivät käteviä pikkuparannuksia.
Esimerkiksi:
-Auki jäänyt ikkuna/kattoluukku voidaan sulkea confort-malleissa kauko-ohjaimella. Hyvä, mutta miksi se ei voisi myös piipata varoitukseksi, jos ikkuna on jäämässä auki, kun lukitsee autoa? Ja tauluun teksti WINDOW OPEN (toivoo nimimerkki "penkki kastunut")
Tai: jos joku ovi on lukittaessa huonosti suljettu, niin lukitus ei mene päälle vaan aukeaa saman tien. Mutta miksi kojetaulu jää kuitenkin pimeäksi? Kojetaulusta voisi suoraan nähdä mikä luukku on raollaan. Kumma kyllä, edes kaukosäätimen avauspainike ei saa kojetaulua tässä tilanteessa syttymään, vaikka normaalitilanteessa autonkuva ilmestyy tauluun. - Tai entä jos liikenteen melu tai huono kuulo estää huomaamasta sitä 1/10 sekunnin mittaista klik-klak ääntä kun lukot avautuvat edes-takaisin. Se voisi piipata varoitukseksi ja kertoa taulussa että DOOR OPEN. Niin se tekee jos ajon aikana ovi on auki.
Menin pikapesuun, pesu alkoi.
Kohta rupesi suihkuamaan vänkärin ikkunasta.
Tuli HIUKAN kiire käynnistää auto suihkussa ja sulkea ikkuna.
Omassa autossani ei voi *mitenkään* säätää ikkunoita jos kone ei ole käynnissä.