Onko muita kaltaisiani, jotka eivät heti tai välttämättä ollenkaan halua yhteistä asuntoa?
yhteinen asunto
Nimetön
91483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä ihmettelen täällä samaa asiaa. Olen tuntenut toisen 7 viikkoa ja nyt pitäisi olla yhteinen talo. Mitä se muuttaa?
Tommosisa pitäis vielä miettiä 7 viikon jälkeen.
Me muutettiin yhteen alle puolen vuoden seurustelun jälkeen, tosin lähinnä käytännön syistä, mutta kyllä se oli liian nopeasti ja ongelmia tuli hirveästi. Me tosin selvitettiin ne ja olllaan edelleen yhdessä, mutta ollaan monta kertaa puhuttu, että varmasti suhde olisi säästynyt monelta riidalta jos ei liian nopeasti oltaisi muutettu yhteen. Kyllä se tosi rakkaus odottaa sitä, että molemmat ovat siihen valmiit :)
Jos siis molemmat pitävät yleensä mahdollisena, että joskus yhteen muutetaan. No en ehkä 7 viikon jälkeen sanoisi sen olevan. Mut jos on vakaat aikomukset seurustelussa ja pitää periaatteessa yhteistä kotia mahdollisena niin jossakin vaiheessa vaan alkaa tuntua siltä, että on monella tavalla hyvä muuttaa yhteen. Välttyy erillään elämisen kitumiselta, ikävältä, kahden kodin välillä reissaamiselta. Jotain saa, jotain menettää. Enemmän katsoisin tapahtuvan parille hyviä asioita yhteen muutettaessa kohtuullisen ajan (kuukausia?) kuluttua yhteen muuttamisesta, kun tarkoitus kerran on elää yhdessä.
haluan kyllä muuttaa jonkun kanssa vielä joskus yhteen, mutta en ole törmännyt kehenkään, joka olisi ollut sopiva. Edellisen kanssa tuli ahdistus, kun olisi alle kuukauden jälkeen jo pitänyt hankkia yhteinen kämppä. Luulen että hänellä se oli osa omaa epävarmuutta, halua sitoa minut kiinni kaikilla mahdollisilla tavoilla. Toisinpäinhän siinä kävi. Minä erkaannuin ahdistuksissani ja tunsin pakokauhua kun siirtelin hänen tavaroitaan kämpässäni.
Minä haluan että sitten kun tapaan sen ihmisen jonka kanssa haluan muuttaa yhteen, hän tulee olemaan se Ainoa. En todellakaan halua hätiköidä siinä asiassa, vaan oppia tuntemaan se toinen ensin ja sitten vasta miettiä, kypsytellä hiljalleen. En ole koskaan ajatellut meneväni naimisiin, joten pidän yhteen muuttamista jo aika isona askeleena omalla mittapuullani. Ihan varmaan jo siksi, että jos eläisin jonkun kanssa ja sitten tulisikin ero, en tiedä miten selviäisin siitä - tällainen kiintyväinen kun olen. "Lusikat jakoon"-sanonta nostattaa niskakarvat pystyyn.
Haluan muuttaa joskus mahdollisen naiseni kanssa yhteen (onhan se kiva jaksaa arkea) mutta, vasta sitten ku tuntee toisen tarpeeksi hyvin ja on seurusteltu kauan.. Ei mitään järkee muuttaa yhteen jo muutaman kk seurustelun jälkeen..Kiirehtiminen ei kannata :)
*jatkaa, eikä jaksaa :D
siis "jakaa".. xD pitäis hankkii silmälasit tai mennä nukkumaan :D
2,5kkn seurustelun jälkeen. virhe. asuttiin yhdessä vajaa 2kk ja sit erottiin. jälkeenpäin kaverit sano että niillä teki mieli sanoa ennen ku muutettiin että miettikää nyt vielä ja toivoin että olisivatkin sanoneet. tosin siinä huumassa tuskin ketään olis kuunneltu. kaikesta oppii, kai.