lihaskrampit?? viime yönä oli niin kauheat lihaskrampit molemmissa pohkeissa!! kauheaa jos jatkuu vielä..mikähän avuksi? liikun säännöllisesti ettei ainakaan johdu liikunnan puutteesta!!
kuuluuko odotusaikaan??
outi
5908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
erityisesti loppua kohti. Itse saan niitä erityisesti jalkapohjiin. Joku solutohtori oli sanonut, että johtuu suolan puutteesta, jolloin kuivat lihakset hankaavat paljaita luita vasten. Hoidoksi käy pari merisuolakidettä päivässä kielen alle. Suola sitoo nestettä. Myös magnesiumista voi olla apua.
Kramppeja voi tulla odotusaikana, en nyt vain muista mistä ne johtuvat..? Muistaakseni ainakin liian vähäinen veden juominen voi aiheuttaa kramppeja. Minullakin oli viime yönä jalka krampannut, aamulla oli toinen pohje jäykkänä. Olen pari kertaa herännyt, kun pohje on mennyt ihan kivikovaksi eikä jalkaa meinaa saada suoristettua. Olen nyt viikolla 24 6.
En usko, että liikunnan puute aiheuttaa kramppeja. Itsekin lenkkeilen päivittäin koiran kanssa ja käyn odottavien kuntovoimistelu- ja vesijumpissa.
Kuuluu tosiaan.. Juttelin asiasta neuvolassa ja neuvolantäti suositteli magnesiumin syöntiä.. No minä apteekkii ja purkin kanssa kotiin.. Ja on auttanut.. En oo sen jälkeen enää heränny keskellä yötä siihen, kun pohje kramppaa ihan kovaks...
Edellä jo olevien hyvien ohjeiden lisäksi voi kokeilla myös ohuiden, väljien puuvillaisten yösukkien käyttöä, jotta jalat varmasti pysyvät lämpiminä koko yön.
Siis ne krampit oli ihan järkyttäviä, välillä tuntui öisin että järki lähtee ja jalka meni toimintakyvyttömäksi pariksi päivää. Kuulemma siihen magnesium auttaa, itse en kokeillut runsaan lääkitykseni vuoksi.