Kankaanpäässä murhattiin raa´asti Helena Jämiäluoma -niminen nainen 1970 -luvun alussa. Ko. nuori nainen oli hieman sanoisinko "eläväinen" ja kaupungin miesten suosiossa. Jämiäluoma löydettiin murhattuna Pohjanlinnan puistosta ja hänen silmänsä oli puhkottu.
Ko tapauksen vuoksi poliisi kuulusteli valtavan määrän kaupungin miehiä, joilla tiedettiin olevan murhattuun yhteyksiä.
Viettipä moni yönsä tapauksen tiimoilta "pahnoillakin". Epäiltyjen listoilla oli mm. yksi nykyinen kansanedustaja, kunnanlääkäri, kunnanjohtaja, ym. kaupungin sen ajan silmäätekevistä.
Liekö sillä syytä, että epäiltyjen asema oli mikä oli, asia painettiin unohduksiin.
Mielenkiintoista asiassa oli esim. se että epäiltynä ollut kunnanlääkäri oli ennen surmaa kertonut pienelle joukolle ihmisiä, että hän on lukenut, että kuolleen ihmisen verkkokalvolle jää, ikäänkuin tallentuu, viimeinen kuva jonka ihminen ennen kuolemaansa näkee. (Nyt tiedetään, että asia on täyttä huuhaata, mutta yli 30 -vuotta sitten niin ei ollut asianlaita).
Edelleen lääkäri kertoi, että USA:ssa on kehitetty laite, jolla tuo viimeinen kuva saadaan taltioitua ja tätä voidaan hyödyntää rikostutkinnassa. Kuvan taltioituminen voidaan estää puhkomalla silmät.
No tuo pikku tapaus on vain sivuepisodi tapahtuneelle henkirikokselle, mutta sinällään mielenkiintoinen.
Tunsin erään henkilön jolla oli asiasta paljonkin sisäpiirin tietoa (erään epäillyn työntekijä) ja hän yritti useita kertoja nuo tiedot ja vihjeet poliisille kertoa, mutta poliisi ei suostunut ottamaan niitä vastaan.
Itsekin yritin asiaa kymmenkunta vuotta sitten, mutta lopputulos oli sama. Asia ewi kiinnosta Kankaanpään poliisia.
Helena Jämiäluoman murha
5
1739
Vastaukset
- liian SUURILLE
varpaille?Mene tietojesi kans toiseen nimismiespiiriin ja kerro siellä että oot yrittäny saaha asiaan jotain selvyyttä omien tietojesi pohjalta,mutta eivät ole ottaneet asiaa tutkittavaksi.Kokeile ainakin,eihän se kai ota jos ei annakkaan.
- huuhaajutun
sen luulon, että verkkokalvolla viimeksinähdyn kuvan voi saada näkyviin. Tai se joka oli kertonut sen sille lääkärille, tai joku li saanut tietää asiasta jotain muuta kautta. Kai nyt muutkin uskoivat ..
- ihmistenkusetusta
Amerikkalainen keksintö kyllä, mutta ei siten kuin täällä kirjoitetaan.
Mikä uskonlahko on ollut Suomessa jo 1960-
luvulla ja jo ennemminkin? Mikä porukka käy aina välillä Amerikoissa ottamassa oppia?
Muita keksintöjä tässä ei tarvittu, kuin puhelinta ja nauhureita. 1980-luvulla tähän lisättiin myös puhelinvastaaja.
Nykyään myös: It's me. Send me e-mail. One
e-mail.This is me. Ja sitte näytetään kassakuitista jonkun kirjoittamaa sähköpostiosoitetta. Ja tässäkin on tärkeää, että joku lukee ääneen tämän e-mail osoitteen.
Näytetään jollekkin jotain lappua tai paperia tai tekstiviestiä ja odotetaan että tämä joku lukee ääneen, mitä paperissa ym. lukee.
Myydäänkö Kankaanpäässä tai muualla jossain pitseriassa tai hampurilaispaikassa jotain tuotetta, jonka nimi on e- mail?
Espoossa tämä jo osataan. Harjoiteltu hyvin
Kirstinharjussa olevassa kerhohuoneessa ja
Entressen kirjastossa.
"Siinä lukee rata. Mä tuun autolla."Koulumestarinkatu oli ennen osoite- näitä osoitteita voi muutella tarpeen mukaan.
" Mä ajan auton tähän radan viereen. Se on se vanha talo siellä perällä , siellä hiekkatien päässä. Tule sinne. Pääsee siittäkin."
Se on tätä puhumista, millä taas naiset saadaan kulkemaan minne halutaan.
Kuka käy kusettamassa koiraa radan varrella? Tällä sanonnalla on merkitystä nykyään kulloisenkin " Helenan" kohdalla.
Pirjo tai Piiju se aina vaan soittelee Kankaanpäässä. - Arvaaskukatääon
Kuka tällä kertaa kirjoittaisi kirjan?
Isotalo kävi Kankaanpäässä ennen ja jälkeen Helenan surmaa.
Kukahan kirjoittaa Auerin kirjaa? Sekin kirjoittaja asui varmasti Ulvilan tai Porin seudulla ennen ja jälkeen Annelin touhujen.
Kirjankustannustoiminta ja lehtien painaminen lyö taas leiville.
Varsinkin Ilta- Sanomat vohkaa ja kirjoittaa paljon paskaa. - Anonyymi
hans assman?..-
eliittisatanismi ja eliittivapaamuurarit salaseurat jne?...
tairekoulu teillä siellä - nyk. muotoilu koulu- taire satanismin osana ja nykyään samaa viihde ja muoti?... eli KUKA ja KETKÄ Kankaanpäässä ALOITTI tairekoulun?
... saattaa olla paljastava vihje tuohonkin... ja muut korkeimmat piirit?- Löytyykö tähän muita viitteitä kuin johtavien piirien epäillyt?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/5077945/helena-jamialuoman
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73375SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun343093SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612977SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059