Meillä on käytössä Biolan 220 lämpökompostori, ja laitamme sinne biojätteeet biopussissa. Pitää nuo biojätteet kompostoriin laittaessa ottaa pussista pois jotta kompostointi (ja jätteiden pöyhintä) lähtisi paremmin käyntiin.
Lämpökompostori ja biopussit
Keppa
42316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
välistä jo roskiksessa, ainaakin, jos ovat pitempään siellä ja kosteaa jotain pohjalla.
Minusta biopussien käyttö omassa kompostissa on aika lailla turhaa, pussit ovat kalliita ja kun niitä laittaa kompostiin niin pitää saada ne rikki jollain konstilla, muuten sisältö haisee aika nopeasti. Mielestäni pussit eivät nyt niin nopeasti hajoa. Ja sitten kun kääntää kompostia ovat pussiriekaleet aina kiinni talikossa. Jos jätteet haluaa kerätä pussiin, voi käyttää esim hedelmäpussia josta sitten ravistetaan sisältö kompostiin ja muovipussin voi heittää pois. Tuleehan aina näitä pusseja ylimäärin vaikka pyrkisikin välttämään turhien pussien käyttöä.
Kompostisi on liian kuiva, jos biopussit eivät hajoa.
lähinnä että niitä pusseja kerääntyy talikkoon, hajoavat ne aikanaan mutta menee siihen nyt viikkoja. Turhia ainakin,maksavat toista kymmentä senttiä kipale.