Lämpökompostori ja biopussit

Keppa

Meillä on käytössä Biolan 220 lämpökompostori, ja laitamme sinne biojätteeet biopussissa. Pitää nuo biojätteet kompostoriin laittaessa ottaa pussista pois jotta kompostointi (ja jätteiden pöyhintä) lähtisi paremmin käyntiin.

4

2271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajoavat

      välistä jo roskiksessa, ainaakin, jos ovat pitempään siellä ja kosteaa jotain pohjalla.

    • kompostifriikki

      Minusta biopussien käyttö omassa kompostissa on aika lailla turhaa, pussit ovat kalliita ja kun niitä laittaa kompostiin niin pitää saada ne rikki jollain konstilla, muuten sisältö haisee aika nopeasti. Mielestäni pussit eivät nyt niin nopeasti hajoa. Ja sitten kun kääntää kompostia ovat pussiriekaleet aina kiinni talikossa. Jos jätteet haluaa kerätä pussiin, voi käyttää esim hedelmäpussia josta sitten ravistetaan sisältö kompostiin ja muovipussin voi heittää pois. Tuleehan aina näitä pusseja ylimäärin vaikka pyrkisikin välttämään turhien pussien käyttöä.

      • liian kuiva

        Kompostisi on liian kuiva, jos biopussit eivät hajoa.


      • kompostifriikki
        liian kuiva kirjoitti:

        Kompostisi on liian kuiva, jos biopussit eivät hajoa.

        lähinnä että niitä pusseja kerääntyy talikkoon, hajoavat ne aikanaan mutta menee siihen nyt viikkoja. Turhia ainakin,maksavat toista kymmentä senttiä kipale.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      124
      3151
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1192
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe