Meillä on käytössä Biolan 220 lämpökompostori, ja laitamme sinne biojätteeet biopussissa. Pitää nuo biojätteet kompostoriin laittaessa ottaa pussista pois jotta kompostointi (ja jätteiden pöyhintä) lähtisi paremmin käyntiin.
Lämpökompostori ja biopussit
4
2294
Vastaukset
- hajoavat
välistä jo roskiksessa, ainaakin, jos ovat pitempään siellä ja kosteaa jotain pohjalla.
- kompostifriikki
Minusta biopussien käyttö omassa kompostissa on aika lailla turhaa, pussit ovat kalliita ja kun niitä laittaa kompostiin niin pitää saada ne rikki jollain konstilla, muuten sisältö haisee aika nopeasti. Mielestäni pussit eivät nyt niin nopeasti hajoa. Ja sitten kun kääntää kompostia ovat pussiriekaleet aina kiinni talikossa. Jos jätteet haluaa kerätä pussiin, voi käyttää esim hedelmäpussia josta sitten ravistetaan sisältö kompostiin ja muovipussin voi heittää pois. Tuleehan aina näitä pusseja ylimäärin vaikka pyrkisikin välttämään turhien pussien käyttöä.
- liian kuiva
Kompostisi on liian kuiva, jos biopussit eivät hajoa.
- kompostifriikki
liian kuiva kirjoitti:
Kompostisi on liian kuiva, jos biopussit eivät hajoa.
lähinnä että niitä pusseja kerääntyy talikkoon, hajoavat ne aikanaan mutta menee siihen nyt viikkoja. Turhia ainakin,maksavat toista kymmentä senttiä kipale.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843262
- 761304
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1811243Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 95857
- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825