Ultraääni

Odotan 3 lastani, ja ihmettelen sitä miksi Jyväskylässä ei normaaliin raskaudenseurantaan kuulu kuin alun "lasketunajan tarkistus ultra". Olen kuullut että monissa kunnissa ja kaupungeissa esim rakenneultra ym kuuluvat kaikille odottaville. Myös Jkl.n lähi kunnissa.
Haluaisin kovasti käydä toistamiseenkin katsomassa kovasti kehittynyttä vauvelia,ja varmistua että kaikki on varmasti hyvin, mutta yksityisellä se maksaa hunajaa, vaikka kelan korvauksen tähän saisikin!
Onko kellään mitään keinoa päästä ultraan, muuten kuin maksamalla itseään kipeäksi?
7615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Just tästä asiastahan on keskusteltu viime aikoina. Käytännöt vaihtelevat kunnittain. Empä usko, että saat ns ylimääräistä ultraa ilmatteeksi, kun kuntasi on päättänyt että heillä on käytäntönä vain tämä np ultra.

http://www.stakes.fi/tiedotteet/2005/36.htm

Äänestä

..kuuluu niskapoimu-ultra n. viikolla 12 ja rakenneultra n viikola 28-20. Näin on ainakin Helsingissä ja Turussa. Kuulostaa kyllä tosi alkeelliselta tuo teidän systeemi...Sinuna kysyisin neuvolasta onko mahdollisuuksia päästä johonkin "nyky aikaiseen" tutkimukseen ihan kunnan puolelle.

Ei se yksityisenkään ultra loppujen lopuksi ihan kauhean hintainen ole, jos mitään muuta vaihtoehtoa ei ole ja vauvelin kunnon tahtoo vielä tarkistaa. Eikö 3-/4-d ultraankiin pääse about sadalla eurolla...?

Pöh, toivotaan että päset tutkimukseen niinkuin jokaisella on mielestäni oikeus...!

Äänestä
  • "Pöh, toivotaan että päset tutkimukseen niinkuin jokaisella on mielestäni oikeus...!"

    Miksi yhteiskunnan pitää kustantaa terveille nuorille naisille ultra vain sitä varten, että he haluavat "nähdä" sikiönsä?

    Jos raskaus sujuu ongelmitta eikä ole ollut toistuvia keskenmenoja tms syytä, on aivan älytöntä ultrauttaa sikiö moneen kertaan. Eikä se tämän päiväinen ultrakuva kerro mitään siitä, että vielä huomennakin kaikki olisi hyvin.

    Maksakoon kukin itse, jos on niin kärsimätön, että haluaa suttuisen mustan epämääräisen kuvan "vauvastaan" (siis oikeasti: sikiöstä).

    Äänestä

  • Tiukkapipo! kirjoitti:

    "Pöh, toivotaan että päset tutkimukseen niinkuin jokaisella on mielestäni oikeus...!"

    Miksi yhteiskunnan pitää kustantaa terveille nuorille naisille ultra vain sitä varten, että he haluavat "nähdä" sikiönsä?

    Jos raskaus sujuu ongelmitta eikä ole ollut toistuvia keskenmenoja tms syytä, on aivan älytöntä ultrauttaa sikiö moneen kertaan. Eikä se tämän päiväinen ultrakuva kerro mitään siitä, että vielä huomennakin kaikki olisi hyvin.

    Maksakoon kukin itse, jos on niin kärsimätön, että haluaa suttuisen mustan epämääräisen kuvan "vauvastaan" (siis oikeasti: sikiöstä).

    ...siitä että tahtoo nähdä lapsensa, ei niitä ultria sen takia järjestetä!

    Ideana kai lähinnä on seuloa pois rakennepoikkeavuudet. Np-ultran idea tietenkin on varmistaa että sikiö on hengissä ja lisäksi kuten nimikin kertoo mitata niskapoimun turvotus. Eli siis seuloa mahdollisia kehitysvikoja lapsesta. Myöhemmin tehtävän rakenneultran ajatus on lähes sama, tässä vaiheessa nähdään jo sikiön tärkeimmät elimet(aivot, sydän, ym ym ym...), ja edelleen haetaan mahdollisuutta lapsen vammaisuuteen, jotta vanhemmat pääsevät jatkotutkimuksiin jos niihin on tarvetta.

    Äidin terveydellä ei kai ole paljonkaan merkitystä siihen tuleeko lapsesta vammainen...?No tietyissä tilanteiss akyllä mutta näin yleisesti ottaen.

    Itse en ainakaan ole menossa ulyraan "ihan vaan kuvan toivossa", vaan haluan tietää että lapsella on kaikki hyvin. Monesti voi selvitä vasta ekassa ultrassa että sikiö on kuollut/ei ole kehittynyt normaalisti, jolloin olisi erittäin kamalaa saada tietää asia vasta raskausviikolla 20 kun lapsi tulee ulos/kuolee lopullisesti...

    Se, että viikolla 12 niskaturvotusta ei ole, sikiö liikkuu normaalisti ja sydän lyö, kertoo sen että lapsella on (todennäköisesti) kaikki hyvin. Toki lapsi voi olla vammainen vaikka ultrasta saisi "normaalin" paperit, riippuu paljolti tutkimuksen tekijästä ja laitteiden tasosta. Ei, se ei kerro tilanteesta huomenna, muta antaa silti kokonaiskuvan raskauden edistymisestä ja vauvan voinnista.

    Itse kävin ekan kerran ultrassa rv 6 6, yksityisellä tietenkin. Halusin varmistaa että lapsella on kaikki hyvin, eli ei ole kohdunulkopuolinen, kuollut tms.. Ja kaikki oli hyvin.

    Hassua mielestäni miten paljon käytännöt vaihtelevat eri sairaanhoitopiireissä. Mielestäni jokaisella on oikeus kahteen ultraan, joissa selvitetään sikiön tilaa, ei tulosesta vahemmille kuvia.

    Äänestä

Ei Jyväskylän maalaiskunnassa ainakaan tarjota mitään rakenneultraa, ja nt-ultrakin vain yli 30 vuotiaille, kuten kaupungissakin. En sitten tiedä, mikä on käytäntö muissa lähikunnissa.

Ultraan pääsee, jos on kuvia kipuja tai vuotoja.

Minulla on menossa nyt rv 12 2 ja huomenna olen menossa viidenteen ultraan. (3 ekaa gynen polilla, neljäs neuvolassa ja nyt viides on sitten nt-ultra äitiyspolilla.) Kivut ovat olleet sitä luokkaa, että niitä ei kenenkään kannata kadehtia. Vuotoakin on ollut. Ja takana on useita keskenmenoja, viimeksi vuosi sitten rv:lla 13 ?. Eli tässä syitä, miksi vauveliamme on syynätty tavanomaista tarkemmin.

Äänestä
  • Kyllä neuvolasta ohjataan rakenneultraankin, jos sinne haluaa. Se vain tehdään Keskussairaalassa, ja maksaa tietysti sen poli maksun. Itse laskin, että neljätoista ultraa tuli tähän raskauteen käytyä, kun oli riskiraskaus. Kahdesti omassa neuvolassa, ja 12 kertaa keskussairaalassa. Ja mikä huvittavinta mielestäni, niin joka kerralla syynäsivät koko lapsen läpi, vaikka riskit eivät lapseen liittyneetkään, eikä hänen kehittymisessään ollut mitään erikoista...

    Äänestä

ei äänekoskellakaan ole kuin yksi ultra silloin raskauden alkuvaiheessa.se vaihtelee paikkakunnittain,jotkut ovat onnekkaita kun pääsevät useampaan kuin yhteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyväskylässä kirjoitti:

Odotan 3 lastani, ja ihmettelen sitä miksi Jyväskylässä ei normaaliin raskaudenseurantaan kuulu kuin alun "lasketunajan tarkistus ultra". Olen kuullut että monissa kunnissa ja kaupungeissa esim rakenneultra ym kuuluvat kaikille odottaville. Myös Jkl.n lähi kunnissa.
Haluaisin kovasti käydä toistamiseenkin katsomassa kovasti kehittynyttä vauvelia,ja varmistua että kaikki on varmasti hyvin, mutta yksityisellä se maksaa hunajaa, vaikka kelan korvauksen tähän saisikin!
Onko kellään mitään keinoa päästä ultraan, muuten kuin maksamalla itseään kipeäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu