vanha kone ?

mitteehäntekis

Moi viisaammat.Olen tässä harkiskellut kaapelimodeemivälitteisen laajakaistayhteyden hommaamista,täällä Tampereella sen pitäis onnistua.Nyt on kuitenkin ryhtynyt askarruttamaan semmoinen homma,jotta kannataako ko yhteyttä edes harkita nykyiseen 5 vuotta vanhaan koneeseemme (compaq presario 7450,475 mHz AMD K6-2,keskusmuistia 64 mt,kiintolevy 8 gt,WIN 98) eli onko vekottimemme/käyttöjärjestelmämme auttamattoman vanha ja tehoton laajakaistayhteyden hyödyntämiseen? Tarkoitus ois käyttää yhteyttä lähinnä surffailuun,ei esim. leffojen imutteluun.Jostain olen kuullut,jotta samanmoinen kone ois jumittunut heti laajakaistaan kytkeydyttyään. KIITOS jo etukäteen asiallisista vastauksista.

6

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..antiikkia...

      ..alkaa olla, vaan kyllä se surffailuun vielä käynee ihan siedettävästi, mutta elokuvien imutukseen ja niiden katselu ajatuksen tuolla kyllä saa heivata.

    • Jumita

      Toiminnan nopeus riippuu käytetyisä ohjelmista.
      Netti pitää mennä verkkokortin kautta.
      Ei USB.
      Jos lisäät muistia on tuo ihan vielä täysi nettikone.

      Itse asiassa tämä kone on hitaampi, mutta muistia on yli puoli gigaa. Hyvin toimii ja imuttaakin maksimit tarvittaessa.

    • Ossi

      Nettiä ei haittaa mutta hidas kone ja vähän muistia estää viruksentorjuntaohjelmien käytön. Kone on melko nopeasti täynnä örkkejä, jotka estävät kaikenlaisen käytön.

      Parhaiten kone toimisi jos joku nörtti asentaisi siihen kevennetyn Linuxin.

      Elokuvien imuttelussa levytila loppuu aluunsa.

    • 333 MHz

      Just asensin yhteen vanhaan mikroon verkkokortin ja kytkin sen sitten ADSL-modeemiin ja laajakaistaan.
      Tiedot mikrosta: Win98SE, 333 MHz, 192 Mt RAM ja vapaata kovalevytilaa pari gigatavua. Ja surffataan enimmäkseen Firefoxilla, joka on kevyempi ohjelma kuin IE. AntiVir (http://www.free-av.com). Palomuuri tosin on vain modeemissa. Toimii mainiosti.

      Kuten jo ehdotettukin, niin laita vähän lisää RAM-muistia. Nimittäin se 64 Mt on aika vähän.

      • toimii

        Ja mitä tässä surffaan 200 megahertzin mikrolla netissä. On gigabitin yhteys ja nopeustestit näyttää ihan yhtä hyviä lukemia siirtonopeudesta kuin uudellakin mikrolla. :)

        Muutoin hyvä, mutta ohjelmien käynnistäminen ym. mikron normaali käyttö (mikron käynnistäminenkin) on tuskaisen hidasta kun kovalevy on niin hidas... Taidan laittaa eläkkeelle tämän mikron kun ei tätä viitsi päivittää...


    • seiko

      Kyllä toimii, koska itelläni oli pentium 2, 266 mhz, 64mt muistia jne. Kyllä kannattaa hankkia kaapelimodeemiyhteys, saa heti käyttöön, ei katkeile ja on Suomen edullisin laajakaistayhteys suvereenisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      140
      2806
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      273
      2478
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1452
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1182
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1022
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      299
      882
    Aihe