vanha kone ?

mitteehäntekis

Moi viisaammat.Olen tässä harkiskellut kaapelimodeemivälitteisen laajakaistayhteyden hommaamista,täällä Tampereella sen pitäis onnistua.Nyt on kuitenkin ryhtynyt askarruttamaan semmoinen homma,jotta kannataako ko yhteyttä edes harkita nykyiseen 5 vuotta vanhaan koneeseemme (compaq presario 7450,475 mHz AMD K6-2,keskusmuistia 64 mt,kiintolevy 8 gt,WIN 98) eli onko vekottimemme/käyttöjärjestelmämme auttamattoman vanha ja tehoton laajakaistayhteyden hyödyntämiseen? Tarkoitus ois käyttää yhteyttä lähinnä surffailuun,ei esim. leffojen imutteluun.Jostain olen kuullut,jotta samanmoinen kone ois jumittunut heti laajakaistaan kytkeydyttyään. KIITOS jo etukäteen asiallisista vastauksista.

6

1037

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..antiikkia...

      ..alkaa olla, vaan kyllä se surffailuun vielä käynee ihan siedettävästi, mutta elokuvien imutukseen ja niiden katselu ajatuksen tuolla kyllä saa heivata.

    • Jumita

      Toiminnan nopeus riippuu käytetyisä ohjelmista.
      Netti pitää mennä verkkokortin kautta.
      Ei USB.
      Jos lisäät muistia on tuo ihan vielä täysi nettikone.

      Itse asiassa tämä kone on hitaampi, mutta muistia on yli puoli gigaa. Hyvin toimii ja imuttaakin maksimit tarvittaessa.

    • Ossi

      Nettiä ei haittaa mutta hidas kone ja vähän muistia estää viruksentorjuntaohjelmien käytön. Kone on melko nopeasti täynnä örkkejä, jotka estävät kaikenlaisen käytön.

      Parhaiten kone toimisi jos joku nörtti asentaisi siihen kevennetyn Linuxin.

      Elokuvien imuttelussa levytila loppuu aluunsa.

    • 333 MHz

      Just asensin yhteen vanhaan mikroon verkkokortin ja kytkin sen sitten ADSL-modeemiin ja laajakaistaan.
      Tiedot mikrosta: Win98SE, 333 MHz, 192 Mt RAM ja vapaata kovalevytilaa pari gigatavua. Ja surffataan enimmäkseen Firefoxilla, joka on kevyempi ohjelma kuin IE. AntiVir (http://www.free-av.com). Palomuuri tosin on vain modeemissa. Toimii mainiosti.

      Kuten jo ehdotettukin, niin laita vähän lisää RAM-muistia. Nimittäin se 64 Mt on aika vähän.

      • toimii

        Ja mitä tässä surffaan 200 megahertzin mikrolla netissä. On gigabitin yhteys ja nopeustestit näyttää ihan yhtä hyviä lukemia siirtonopeudesta kuin uudellakin mikrolla. :)

        Muutoin hyvä, mutta ohjelmien käynnistäminen ym. mikron normaali käyttö (mikron käynnistäminenkin) on tuskaisen hidasta kun kovalevy on niin hidas... Taidan laittaa eläkkeelle tämän mikron kun ei tätä viitsi päivittää...


    • seiko

      Kyllä toimii, koska itelläni oli pentium 2, 266 mhz, 64mt muistia jne. Kyllä kannattaa hankkia kaapelimodeemiyhteys, saa heti käyttöön, ei katkeile ja on Suomen edullisin laajakaistayhteys suvereenisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1665
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      225
      853
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      851
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      35
      765
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      747
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      727
    7. 54
      712
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      80
      608
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      608
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe