Miten voi saada häädettyä kotiin tunkeutuneet varusmiehet lopullisesti jotka liikkuvat keräämässä rahaa? Miten niille roskaväelle saa lopullisesti kengän kuvan perseeseen?
Heille en anna mitään rahaa minnekkään, Ja he eivät saa tulla yksityisaluelle, miksi nämä roskaväestö ei kunnioita kotirauhaa?
Heille en anna mitään rahaa minnekkään, Ja he eivät saa tulla yksityisaluelle, miksi nämä roskaväestö ei kunnioita kotirauhaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sotaveteraaneille varusmiehet kerää rahaa, vaikka kuitenkin suurinosa noista rahoista on mennyt kerääjien omaan taskuun. Suomen Keskusrikospoliisissa on todisteita noista rahankeräysren väärinkäytöksistä. Myös Mormoonit ja Jehovantodistajatkin keräävät rahaa kerjäten.
Voit kirjoittaa lapun ja näyttää sitä, jos puheesi ei kelpaa. Kerjääminen kielletty ja vedät oven kiinni. Mikäli kerjääjä kuitenkin laittaa kengän oven väliin ja estää kotirauhasi. Sinulla on oikeus soittaa poliisille tai jos sinulla on aseita, niin kertoa... nyt menkää. jos ei lähde niin ammu kattoon ja sen jälkeen perään. Kuitenkin aseitten käyttö on viimeinen puolustuskeino rauhan häiritsijää kohtaan. Kuitenkin oikeutettu.
Varusmiehet suorittavat keräystä hyvään tarkoitukseen. Kerjääminen on asia erikseen.
He eivät varmasti laita kenkäänsä oven väliin ja tunkeudu asuntoosi.
Voisit kyllä käyttäytyä vähintään yhtä kohteliaasti kuin hekin, vaikket sitten lahjoittaisikaan mitään.
Yhtenä vuotena taaksepäin, joku nainen soittaa puhelimella ja pyytää rahaa syöpälapsien sairauden hoitoon. En antanut silloin penniäkään. Joku vantaalainen yritys lähetti tilauskaavakkeen uusille ja hohtaville keräily eurokolikoille, en ostanut. No taas Sotaveteraanien keräyksessä pyydettiin rahaa. En antanut.
Kaikissa noissa tapauksissa huijattiin tavallisia ihmisiä ja yritettiin saada rahaa. Rahat kuitenkin menivät keräysjärjestön yhtiölle ja joissakin tapauksissa keräyksen kohde.. autettavat eivät kuitenkaan saaneet mitään. Muistaakseni veteraanien keräyksissä veteraanit saivat kaksi prosenttia kerätyistä varoista. Syöpää sairastavat lapset eivät saaneen penniäkään. Jos et minua usko, niin asiasta voit tiedustella Suomen Keskusrikospoliisilta. Yhteystiedot löydät sivuilta:
http://www.poliisi.fi
"Mikäli kerjääjä kuitenkin laittaa kengän oven väliin ja estää kotirauhasi. Sinulla on oikeus soittaa poliisille tai jos sinulla on aseita, niin kertoa... nyt menkää. jos ei lähde niin ammu kattoon ja sen jälkeen perään."
On tietysti oma asiasi mihin rahaa annat. Tuo ylläoleva ohjeistus ei kuitenkaan varmasti ole tarpeen varusmiesten kohdalla.
Vaikka varusorjien työlle ei laskettaisikkaan hintaa (eihän sille ylensäkään lasketa), niin bensakulut solttujen rahtaamisesta nielee jo pelkästään ison osan keräyksen mahdollisista tuotoista. Kyseessä on pikemminkin armeijan oma PR-toiminta ja näkyvyys, jossa varusorjia käytetään hyväksi.
Onneksi tämä armeijan propaganda jossa ratsastetaan veteraanien maineella ja varusorjien työllä, loppuu tänä syksynä.
"niin bensakulut solttujen rahtaamisesta nielee jo pelkästään ison osan keräyksen mahdollisista tuotoista."
Laskuttaako pv tosiaan polttoainekulut keräyksestä?
Mihin tieto perustuu?
Lisäksi väite että kyseessä olisi pr-kampanja on varsin erikoinen. Sodan raskaimmin kokeneet on jätetty ilman asianmukaista yhteiskunnan tukea ja erilaisilla keräyksillä yritetään jotenkin tilannetta paikata? Millä logiikalla taiot sotavammaiskeräyksestä minkään tahon profiilin kohotusta? "Osallistu sotilaalliseen maanpuolustukseen ja toivo ettei luoti tavoita. Muuten jäät yhteiskunnan niukkojen almujen tai keräystuottojen varaan " Niinkö?
Missä piileskelee mainitsemasi propaganda ?
Veronmaksajat maksaa armeijan polttoainekulut. Yhtä hyvin voisi jättää ajelut väliin ja laittaa säästyneen summan rahaa keräykseen.
Mutta tarkoitushan on tehdä PR:ää "kattokaa me autetaan veteraaneja, me ollaan tosi sankareita ja hyödyllisiä", ja vielä ovelta ovelle. Suoramainontaa veronmaksajien piikkiin.
Pikagooglauksen mukaan sotainvalidikeräyksen tuotto on ollut viime vuosina yli kahden miljoonan euron suuruusluokkaa. Mitä tulee tuotto-panossuhteeseen valtio tuskin parempaa sijoitusta pystyy tekemään kuin ajeluttamaan intin autoilla kerääjiä. Polttoainekulut eivät edusta kuin murto-osaa keräyksen tuotosta. Siinä mielessä ajatus keräyksen lopettamisesta vedoten polttoainekuluihin ja varojen siirto keräykseen on sanoakseni varsin lapsellinen.
Toki on selvää että on lähestulkoon kansallinen häpeä että yleensä mitään keräyksiä on tarpeen järjestää. Keräysten tarve on lähtenyt 60 vuoden takaa ja pohjautuu sodanjälkeisen suomen sotakorvausten puristuksessa heikkoon taloudelliseen tilanteeseen ja heikkoon sosiaaliturvaan. Alkuaikojen sotavammaisten tilanne oli äärimmäisen karu jopa sen ajan suomen olosuhteisiin suhteutettuna. Taustat tuntevalle ajatus siitä että sotainvalidikeräysten motiivina olisi jonkinlainen julkisuushakuisuus tai profiilin kohottaminen on täydellisen absurdi.
Lue enemmän niin luulet vähemmän.
----------------------------------------------------------------------
Kouvolansanomat
"Sotainvalideilla sota jatkuu edelleen"
http://www.kouvolansanomat.fi/arkisto/vanhat/2005/09/09/mielipide/juttu5/sivu.html
Kansallinen sotainvalidikeräys suoritetaan näillä näkymin viimeisen kerran. Keräys on
tuottanut vuosittain veljesliitolle 2,4 miljoonaa euroa. Euroja kuitenkin tarvitaan
jatkossakin - tämä olisi valtiovallan hyvä huomata
Pielisjokiseutu
http://www.pielisjokiseutu.fi/cfmldocs/uutinen.cfm?lehti=470&uutinen=4507
"Miehet toteavat, ettei valtion maksama korvaus sotavammasta vieläkään, yli 60 vuoden jälkeen sodan päättymisestä, kata lievempiprosenttisten lääkekuluja"
Kaleva Plus
http://www.kaleva.fi/cf/gallup.cfm?nayta=3420&arkkysely=3420
Laukaa-Konnevesi
http://www.laukaa-konnevesi.net/?action=juttu&ID=1456
Ei varusmiehet oikeesti omasta vapaasta tahdostaan lähde sitä rahaa keräämään. tietäisitte vaan kuinka montaa varusmiestä oikeesti ketutti se, että joutui lähtemään palvelusajan ulkopuolella kun on muutenkin ollut väsynyt, kerjäämään rahaa ihmisiltä.. Meidät määrättiin siihen tehtävään, eikä meillä ollut mitään sananvaltaa siihen, sillä armeijassahan ei saa avautua. kannattaa varmaan sinne jollekkin herra isoherralle avautua jos valittaa haluaa, sillä tavallisia ihmisiä mekin vaan ollaan, satutaan vaan oleen sitä ikäluokkaa joka tällä kertaa joutui tän nakin hoitaan. Kaikkein eniten ketutti se, että yritit olla väkisin kohtelias sellaisillekin ihmisille, jotka oli ihan mulkkuja sua kohtaan. Teki mieli läväyttää päin naamaa, mutta esaa ja pekkaa me siitä oltais saatu... mutta kylmä totuus on se, että paska valuu aina alaspäin ja siinä samalla sen määrä moninkertaistuu..
"...satutaan vaan oleen sitä ikäluokkaa joka tällä kertaa joutui tän nakin hoitaan..."
Olisko kivempi jos olisit ollut esimerkik ikäluokkaa 1920. Olisi varmaa kiva, sinullehan kerättäisiin nyt rahaa.
Että jaksaa iso mies kitistä tyhjästä. Yhden illan mittaisesta työstä. Joillain meni vähän enemmän.
Ihan miten vaan mutta kotiini on pääsy kiellytty KAIKILTA kulkukauppiailta sekä rahankerääjiltä, varusmiehet EIVÄT ole tervetulleita omistamalleni maa-aluelle.
Ikävä asenne sinulla, oletko allerginen sotilaille?
Mutta... isämme (sotilaat) aikanaan asein pitivät meillä vapauden ja kapitalismin. Sinäkin voit siis itse päättää omaisuudestasi ja maa-alueestasi.
Vähän ikävää, ettet halua tukea heitä jäljellä olevia, jotka tuonkin oikeuden sinulle hankkivat.
Laita kuitenkin selkeä ilmoitus asiasta portin pieleen. Sotilaat sitä varmasti noudattavat. Säästyypähän sinulla hermot.
ihmetyttää tollanen ajattelu!minusta se on vaan hyvä asia että veteraanikeräystä järjestetään!hyvään asiaan.veteraaneilla tulot on aika pienet ja tottakai muutenkin vanhuksille pitäs saada enemmän eläkettä!onko se nyt sinun pussista paljon se yks euro vaikka minkä annat hyvään tarkotukseen?laskepa montako euroa pistät esim.kaljotteluun...tai tv-lupamaksuihin....on sitä kaikennäköistä paskaa mihin on pakko pistää rahaa!