Ostin kuulokkeet lentokoneesta (ei finnairin). Saako niitä käyttää Finnairin lennoilla. Finnairhan vuokraa omia kuulokkeita 2€ kappalehintaan. Mietin vaan, että ostinko kuulokkeet turhaan.
Kiitos asiallisista vastauksista?
Kiitos asiallisista vastauksista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vuokraa?? Enpä ole ennen kuullut. SAS möi jokin aika sitten kuulokkeita mutta nyt sielläkin kait taas jaellaan niitä gratis..
Selityksesksi tarjotaan TEOSTO maksuja
mutta todellisuudessa hinnasta alle 1%
menee Teostolle.
"Finnairhan vuokraa omia kuulokkeita 2€ kappalehintaan. "
Täh? Enpä ole ikinä mitään maksanut. Väitänkin ihan omien kokemuksien pohjalta, että ainakaan reittilennolla kuulokkeista ei tarvitse varmasti maksaa yhtään mitään! Lomalennoista ei ole tietoa.
Muiden kuulokkeita ei saa käyttää. Ajatteles jos kuulokkeet ovat vialliset ja koneen mediajärjestelmästä vikaantuu kuulokkeitesi takia. Vian korjaa Finnair (omaan piikkiin) ja saa vielä päälle huonon maineen, koska "lennolla se ja se audiojärjetelmä ei toiminut" ;)
Finnairin viihdejärjestelmä on jo muutenkin niin onneton, että älä vain kytke siihen minkään muun yhtiön kuulokkeita. Menee systeemit lopullisesti sekaisin. Finnair on jäänyt varsinkin kaukolentokoneissaan auttamattomasti jälkeen kansainvälisestä kehityksestä mitä tulee turistuiluokan viihdetarjontaan. Lisäksi MD11 koneiden TV-ruudut ovat niin huonoja ja vanhanaikaisia että niissä yleensä kuva heiluu koko yön ja häiritsee niitä, jotka yrittävät nukkua. Monitorit ilmeisesti uusitaan mutta henkilökohtaista ruutua ei Finnair tule koskaan tarjoamaan turistiluokan matkustajille toisin kuin useat muut lentoyhtiöt.
ei koskaan! Täällä haavaa uusitaan monitorit; henk.koht. näytöt tulevat turistiin toivottavasti siinä vaiheessa, kun uusitaan itse koneet, eli n. viiden vuoden kuluttua? sitä odotellessa...Toisaalta, mikään ei ole niin mälsää kun se, että on oma ruutu eikä se sit toimi! Varminta ois, jos kaikilla ois omat ruudut ja sit vielä ois niitä isompia monitoreja...Ja kuulokkeista vielä sen verran, että Finnairin kaukolennoilla ne annetaan ilmaiseksi mutta kerätään pois, ja lomalennoilla kuulokkeista pitää maksaa vuokra.
Lomalennoilla Finnaair perii sen 2 euroa. sillä hinnalla kuulokkeita saa käyttää sekä meno- että paluumatkalla.
Lentokoneissa EI SAA käyttää omia kuulokkeita koneiden viihdejärjestelmissä. Omat kuulokkeet saattavat hajoittaa tai häiritä koko konetta.
Koneiden järjestelmissä systeemi-impedanssi on siellä 200- 300 ohm kun ns. omat kuulokkeet ovat 15-40 ohm. Siitä vaan, hajoita järjestelmä tai kuulos!
Muutamat nimeltämainitsemattomat lentoyhtiöt myyvät kuulokkeita omaksi joita " voit käyttää muidenkin lennoilla", se on siis täyttä potaskaa. Sillä saadaan kerättyä hyvin rahaa itselleen huonoilla elokuvilla. Käyttö siis ei käy, sillä usein järjestelmät ovat vielä erilaisia joka firmalla, ko. yllä.
Finnairin lomalennoilla vuokrataan kuulokkeita 2 euron kpl hintaan meno/paluu, jolla katetaan hyvin pieniosa teosto- ja ohjelmamaksuja.
Kaukoreittilennoilla ne jaetaan ilmaiseksi, eikä niiden laadussa ole todellakaan mitään vikaa, ellei joku pöljä ole rikkonut omilla kuulokkeilla esim pistoketta.
2 euroa
Helmikuussa edestakaisen matkan ajan 2 euroa. Tuskin noussut kesän aikana tuplasti.
Taisit palauttaa lennon lopussa kuulokkeet ja otit sitten paluulennolle uudet?