Tiilikaton käsittely sammalta vastaan

siisti katto

Millä kannattaa käsitellä tiilikatto, että ei pääsisi sammal valtaamaan kaunista punaista pintaa? Kuinka usein katto olisi hyvä pestä? (Painepesuri kait paras vaihtoehto)

8

5573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisas pääsee helpommalla

      Laita sinkkiä paloja katonharjalle niin loppuu sammaleen kasvu... ja jää aikaa muuhun !

      • sama ukkeli

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?


      • Kuulemma
        sama ukkeli kirjoitti:

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?

        Niin kerroin tuossa alempana kuulemani vinkin kuparista ja luulen, että tuo sinkkivinkin periaate on sama. Eli kupari/sinkki levy/lanka tms. laitetaan katon harjalle ja siitä erittyy hiljalleen kuparia/sinkiä. Eri kasvit tarvitsevat/sietävät eri alkuaineita erilaisia määriä ja jos oletetaan sammaleen olevan erityisen arka vaikka kuparin liian suurelle määrälle ei sammal kasva.


      • Anonyymi

        Hevosmiesten tietotoimiston uutisia!


    • Kuulemma

      Olen kuullut ympäristökeskuksen rakennusinventoijalta, joka oli kuullut musoviraston joltain henkilöltä, että kuparilanka esim. vanha päällystämätön sähköjohto laitetaan tiilikaton harjalle ja se estäisi sammaloitumista.

      Toinen voisi olla kalkki, koska sammal ilmeisesti vaatiio kasvaakseen happamat olosuhteet. Miten sitten kalkitus katolla hoidetaan niin ettei seinät ole kalkin tahrimat sateen jälkeen onkin sitten toinen juttu.

      Sinkistä en ole kuullut mutta voi varmaan toimia samallatavoin kuin tuo kuparikikka.

    • Heikki

      Katon voi pestä, harjata, maalata yms mutta kaikki nama menetelmät ovat vain ns. tekohengitystä ja kestävät lyhyen ajan. Tiili kun on huokoinen aine ja jakala/kasvavat tiilen huokosissa, huokosia ei saa tyhjäksi tavallisella pesulla... Katto kannattaa ehdottomasti käsitellä Suomalaisella DYNY tiilikaton suoja-aineella. Ammattitaitoiset urakoitsijat tulevat paikalle, poistavat itiot emäksisellä aineella, pesevät katon ja sen jälkeen levittävät DYNY suoja-aineen, joka käytännössä täyttää huokoset niin, että sinne ei enää mene vesi eikä siten itot tms. Työ tehdään takuuna ja on VTT:n testaama

      • Anonyymi

        Täällä ei saisi mainostaa !!!


    • Anonyymi

      Soodaa ja vettä päälle. Eli levitys, kun sataa.
      Katsokaa kattoja, missä piipunjuuressa sinkkipelti, ei ole sammalta suoraan siitä alaspäin. Kupari harjalla auttaa myös puhtaaseen kattoon. Se sooda sammaleituneseen. Ja ainut pinnoite on maali😅 Älkää ostako niitä muita ”pinnotteita”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      3182
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1780
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1312
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1268
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      982
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe