Tiilikaton käsittely sammalta vastaan

siisti katto

Millä kannattaa käsitellä tiilikatto, että ei pääsisi sammal valtaamaan kaunista punaista pintaa? Kuinka usein katto olisi hyvä pestä? (Painepesuri kait paras vaihtoehto)

8

5549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisas pääsee helpommalla

      Laita sinkkiä paloja katonharjalle niin loppuu sammaleen kasvu... ja jää aikaa muuhun !

      • sama ukkeli

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?


      • Kuulemma
        sama ukkeli kirjoitti:

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?

        Niin kerroin tuossa alempana kuulemani vinkin kuparista ja luulen, että tuo sinkkivinkin periaate on sama. Eli kupari/sinkki levy/lanka tms. laitetaan katon harjalle ja siitä erittyy hiljalleen kuparia/sinkiä. Eri kasvit tarvitsevat/sietävät eri alkuaineita erilaisia määriä ja jos oletetaan sammaleen olevan erityisen arka vaikka kuparin liian suurelle määrälle ei sammal kasva.


      • Anonyymi

        Hevosmiesten tietotoimiston uutisia!


    • Kuulemma

      Olen kuullut ympäristökeskuksen rakennusinventoijalta, joka oli kuullut musoviraston joltain henkilöltä, että kuparilanka esim. vanha päällystämätön sähköjohto laitetaan tiilikaton harjalle ja se estäisi sammaloitumista.

      Toinen voisi olla kalkki, koska sammal ilmeisesti vaatiio kasvaakseen happamat olosuhteet. Miten sitten kalkitus katolla hoidetaan niin ettei seinät ole kalkin tahrimat sateen jälkeen onkin sitten toinen juttu.

      Sinkistä en ole kuullut mutta voi varmaan toimia samallatavoin kuin tuo kuparikikka.

    • Heikki

      Katon voi pestä, harjata, maalata yms mutta kaikki nama menetelmät ovat vain ns. tekohengitystä ja kestävät lyhyen ajan. Tiili kun on huokoinen aine ja jakala/kasvavat tiilen huokosissa, huokosia ei saa tyhjäksi tavallisella pesulla... Katto kannattaa ehdottomasti käsitellä Suomalaisella DYNY tiilikaton suoja-aineella. Ammattitaitoiset urakoitsijat tulevat paikalle, poistavat itiot emäksisellä aineella, pesevät katon ja sen jälkeen levittävät DYNY suoja-aineen, joka käytännössä täyttää huokoset niin, että sinne ei enää mene vesi eikä siten itot tms. Työ tehdään takuuna ja on VTT:n testaama

      • Anonyymi

        Täällä ei saisi mainostaa !!!


    • Anonyymi

      Soodaa ja vettä päälle. Eli levitys, kun sataa.
      Katsokaa kattoja, missä piipunjuuressa sinkkipelti, ei ole sammalta suoraan siitä alaspäin. Kupari harjalla auttaa myös puhtaaseen kattoon. Se sooda sammaleituneseen. Ja ainut pinnoite on maali😅 Älkää ostako niitä muita ”pinnotteita”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe