Tiilikaton käsittely sammalta vastaan

siisti katto

Millä kannattaa käsitellä tiilikatto, että ei pääsisi sammal valtaamaan kaunista punaista pintaa? Kuinka usein katto olisi hyvä pestä? (Painepesuri kait paras vaihtoehto)

8

5412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisas pääsee helpommalla

      Laita sinkkiä paloja katonharjalle niin loppuu sammaleen kasvu... ja jää aikaa muuhun !

      • sama ukkeli

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?


      • Kuulemma
        sama ukkeli kirjoitti:

        Mitä se sinkki sammaleelle tekee? Kuinka paljon sitä pitää laittaa ja mistä semmoista saa?

        Niin kerroin tuossa alempana kuulemani vinkin kuparista ja luulen, että tuo sinkkivinkin periaate on sama. Eli kupari/sinkki levy/lanka tms. laitetaan katon harjalle ja siitä erittyy hiljalleen kuparia/sinkiä. Eri kasvit tarvitsevat/sietävät eri alkuaineita erilaisia määriä ja jos oletetaan sammaleen olevan erityisen arka vaikka kuparin liian suurelle määrälle ei sammal kasva.


      • Anonyymi

        Hevosmiesten tietotoimiston uutisia!


    • Kuulemma

      Olen kuullut ympäristökeskuksen rakennusinventoijalta, joka oli kuullut musoviraston joltain henkilöltä, että kuparilanka esim. vanha päällystämätön sähköjohto laitetaan tiilikaton harjalle ja se estäisi sammaloitumista.

      Toinen voisi olla kalkki, koska sammal ilmeisesti vaatiio kasvaakseen happamat olosuhteet. Miten sitten kalkitus katolla hoidetaan niin ettei seinät ole kalkin tahrimat sateen jälkeen onkin sitten toinen juttu.

      Sinkistä en ole kuullut mutta voi varmaan toimia samallatavoin kuin tuo kuparikikka.

    • Heikki

      Katon voi pestä, harjata, maalata yms mutta kaikki nama menetelmät ovat vain ns. tekohengitystä ja kestävät lyhyen ajan. Tiili kun on huokoinen aine ja jakala/kasvavat tiilen huokosissa, huokosia ei saa tyhjäksi tavallisella pesulla... Katto kannattaa ehdottomasti käsitellä Suomalaisella DYNY tiilikaton suoja-aineella. Ammattitaitoiset urakoitsijat tulevat paikalle, poistavat itiot emäksisellä aineella, pesevät katon ja sen jälkeen levittävät DYNY suoja-aineen, joka käytännössä täyttää huokoset niin, että sinne ei enää mene vesi eikä siten itot tms. Työ tehdään takuuna ja on VTT:n testaama

      • Anonyymi

        Täällä ei saisi mainostaa !!!


    • Anonyymi

      Soodaa ja vettä päälle. Eli levitys, kun sataa.
      Katsokaa kattoja, missä piipunjuuressa sinkkipelti, ei ole sammalta suoraan siitä alaspäin. Kupari harjalla auttaa myös puhtaaseen kattoon. Se sooda sammaleituneseen. Ja ainut pinnoite on maali😅 Älkää ostako niitä muita ”pinnotteita”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe