Epäilen myös olevani allerginen useille lisäaineille. Mitkä ovat "vaarallisimpia" ja ovatko kaikki väriaineet allergisoivia? Entä onko kaikki "Eet" haitallisia vain onko niitä luonnonmukaisia myös?
Mitkä on yleisimmät allergisoivat
Lisäaineet
21365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä E-koodilista:
http://www.elintarvikevirasto.fi/kuluttajalle/p2769.pdf
Suurin osa lisäaineista on luonnossa normaalisti esiintyviä tai niistä johdettuja aineita. Atsoväriaineet ovat eniten allergisoivia, mutta ainakin kotimaiset firmat pyrkivät välttämään niitä.
Kysyit lisäaineista, en tiedä olenko yliherkkä vai allerginen, mutta en pysty käyttämään E213-E219 tuotteita eli niitä joissa on bentsoehappoa tai vastaavaa. Niitä on nyt löytynyt nestemäisistä yskänlääkkeistä ja mehutiivisteistä. Pitää vielä tutkia mistä kaikista sitä löytyy. Voimakas limainen yskä on minulla niistä oireina.