Moi! Olen 25 vuotias kaveri ja huomasin hiustenlähdön n. 6 vuotta sitten armeijassa. Prkl sitä ennen hiukseni olivat paksut ja kiharaiset ja naiset tykkäs. Nyt on jäljellä iso entisestään harveneva läntti keskellä päätä ja itsetunto nollassa. Tämä on jotenkin käsittämätöntä, kun katson isääni, niin miehellä on tukkaa vaikka muille jakaa, vaikka on melkein kuudenkymmenen. Myös molemmilla vaareillani oli kunnon afrot loppuun asti. Eli tämä ei ilmeisesti ole perinnöllistä? Tässä rupeaa pikkuhiljaa itkettämään, kun ei tiedä mitä tehdä. Voisin tietysti vetää kaljuksi kokonaan, mutta kallonmuotoni on sellainen, että näyttäs hölmöltä. Voikohan tupakoinnilla ja ruokavaliolla olla vaikutusta hiustenlähtöön. Lopetin tupakoinnin tosin pari viikkoa sitten, mutta tuli polteltua n.10 vuotta. Olisin todella kiitollinen, jos voitte jollain tavoin neuvoa minua, ennen kun vaivun lopullisesti masennukseen..
Minua ahdistaa
Tomi
81981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen 24v tukka rupes lähtemään 2v sitten. Faijalla ei ole juuri harvennut, eikä muillakaan suvun miehillä. Se lähtee jos on lähteäkseen.
Se on hieman vaarallisempaa jos sieltä mopin alta lähtee myös jotain. Itselleni tosin sopii kaljukin pirun hyvin, kallon muoto on ihanteellinen.
Mitä väliä ootko kalju vai et ? Helikopterin laskeutumispaikkahan on naisten keskuudessa kovassa kurssissa. Oletko miettinyt positiivisia asioita ? Terveys, työpaikka, ystävät jne...
Pukeutumisella voit ERITTÄIN HYVIN korvata harvennutta päälakeasi. Kaljuuntuminen on monesti huonon itsetunnon omaavien ongelma.
Tupeella voi korjata vielä paremmin ulkonäköä.
Eikö kefina tehoa sinulla ?
Älä kattele peiliin vaan aloita taistelu!
Useat lääkket mm. jotkut mieliala aiheuttavat hiustenlähtöä, ole tarkkana!
Olut on turvallista.
Voi se ollakin perinnöllistä..Jos vaikka äitisi isän isä olikin tosi kalju!
Viimeisten tutkimukset viittaisivat siihen, että hiukset periytyvät äidin puolelta. Sen olen pistänyt myös merkille, kun katselee tuttuja, että tuntuu pitävän paikkansa.
Biologian tunnilla opin, että kaljuuntuminen on dominoiva ominaisuus, ei siis peittyvä resessiivinen. Geenithän periytyvät periaatteessa 50-50 isältä ja äidiltä. Jotain tiettyjä poikkeuksia muistaakseni oli. Mutta itse en ainakaan allekirjoita, että kaljuuntuminen tulisi äidin puolelta. Äidin puolella on kaikilla tuuheat hiukset ja isän puolella ohuet hiukset ja minä olen valitettavasti perinyt ne isän suvun heikot hiukset ja niin myös veljeni.
wrstghsdfgrafgr
Vaikka lähisukulaisista ei kaljuuntuvia löytyisikään on syy silti hyvin todennäköisesti perinnöllinen hiustenlähtö. Kävisin tosin tuollaisessa tilanteessa kun perheestä ja isovanhemmista ei kaljuja löydy ensin lääkärissä sulkemassa pois muut kuin perinnölliset hiustenlähdön syyt.