Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Mulkun peseminen

moni aina selittää että pitää pestä mulkku panon jälkeen... Miksi pitäs pestä? On kiva olla... eh... luonnonmukane... :D
62364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

käynyt pyllyssä, sontainen kikkeli kannattaa pestä jo hajunkin takia...

Äänestä
  • mutta ei se pillusta paskaannu...

    Äänestä

pillunesteet ja spermat pois. Ei jää tahmeaksi. Ja ne pillunesteet ei ole kullin luonnolisia aineita, jatkuvassa käytössä.
Pelkkä vesikin riittää, terska ei aina saippuaa kestä.

Äänestä

Itse en pese kaluani esinahan sisältä lähes koskaan. Esinahka on hiukan kireä, joten peseminen ei ole ihan niin helppoa kun löysällä esinalla, joten ei sitä jaksa yleensä tehdä. :p Jostain syystä kaluni on kuitenkin kohtuullisen puhdas tästä huolimatta eikä ikinä ole ollut mitään muitakaan haittoja.

Seksiä en tietystikään harrasta, muutenhan sitä joutuisi pesemään ahkerasti. "Omassa käytössä" kuitenkin olen havainnut, ettei sille ole ollut koskaan mitään tarvetta.

Äänestä

Mun kokemukseni mukaan useimmat naiset (siis ei teinitytöt) ei tykkää pilata ihanaa raukeata jälkilämpöä jonkin niin keinotekoisen (tätä ei ikinä ole tarkoitettu tapahtuvaksi luonnonolosuhteissa) asian kuin pesemisen takia. Luonto on oikeasti tarkoittanut sperman naisen sisälle muutenkin kuin hedelmöittämistarkoituksessa. Erään tutkimuksen mukaan ilman kumia yhtyvät parit ovat onnellisempia kuin kumia käyttävät. Sperman testosteroni tekee naisesta kiihkeämmän. Toiseen suuntaan asiaa ei ole ilmeisesti testattu mutta on kai viisainta olettaa, että luonnonmukainen menetelmä on eduksi. Se kuitenkin tiedetään, että miehen hormoonitoiminta vahvistuu jo pelkästään siitä, että mies saa säännöllisesti koskettaa naisen ihoa.

Miehen siittiöt ovat enimmäkseen ns tappajasiittiöitä, jotka pitävät vaginan puhtaana bakteereista. Siksi ei ole mitään kiirettä peseytymiseen. Ja kun peseydytään, vesipesu on paras.

Peniksen puhdistautumismekanismia en tunne, mutta ainakin yön yli on aina nukuttu.

Äänestä
  • lämmössä mukava olla jonkin aikaa, mutta kyllä pesuille pitää päästä lopuksi.Ei kai sitä tarttis, mutta on opittu tapa...mieheni myös.

    Jäin tuossa vaan miettimään, että ei kai siinä spermassa mitään testosteronia ole, eikös se ole hormoni joka vain säätelee siittiöiden syntymistä. Ja, että ne söis bakteereja vaginasta...ihan ennen kuulumaton versio mulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainavalmiskivaan kirjoitti:

moni aina selittää että pitää pestä mulkku panon jälkeen... Miksi pitäs pestä? On kiva olla... eh... luonnonmukane... :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu