Soitin levyjä bileissä ja maksoin niistä teostolle ja gramexille korvaukset. Minua jäi ihmetyttämään se, kun laskulomakkeen mukana tuli lista johon piti kirjoittaa ne biisien/artistien nimet joita olin illan aikana soittanut. En tietenkään voinut muistaa kenen levyjä olin soittanut kun lasku tuli monen viikon päästä tilaisuudesta. Soitin teostolle ja sieltä sanottiin että ei se niin nuukaa ole vaikka siihen ei mitään kirjoittaisikaan. Pääasia, että maksan.
Pointtini on se, että miten teosto tai gramex voi toimittaa korvausrahat artistille oikeassa suhteessa, jos kerran he eivät tiedä niiden nimiä joita on soitettu???
Taitaa rahat mennä jonnekin muualle, kuin artistille.
Pitäs jonkun vissiin tutkia tätäkin puolta asiasta.
Pointtini on se, että miten teosto tai gramex voi toimittaa korvausrahat artistille oikeassa suhteessa, jos kerran he eivät tiedä niiden nimiä joita on soitettu???
Taitaa rahat mennä jonnekin muualle, kuin artistille.
Pitäs jonkun vissiin tutkia tätäkin puolta asiasta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Haluan kysyä onko oikein maksaa jälkikäteen jostain vusikymmeniä sitten tehdystä työstä. Ei talonrakentajatkaan saa mitään tekijäoikeuskorvauksia vaikka toiset käyttävätkin hänen rakentamaansa taloa. Eivät telakan hitsaritkaan saa muuta kuin palkkansa vaikka ovat rakentaneet monta laivaa.
Jotain tässä asiassa on vialla!!!
Niinpä. Useimmat meistä menee töihin kahdeksalta ja tulee kotiin viideltä ja saa siitä palkkansa. Eikö olisikin upeaa jos vain tekisimme töitä 1-2 vuotta ja sen jälkeen saamme automaattisesti rahaa tekemättä mitään?
Esim. Elvis. Hän ei kyllä saa penniäkään enää - ja miksi hänen osapuolensa pitää saada rahaa työstä jotka he eivät ole edes tehneet?
Kun kopiosto kysyy miksi ihmiset vihaavat heitä, tässä on yksi syy.
Miksi artistit olisivat etuasemassa? Musiikkibisnes on vain yksi bisnes sadoista muista.
Olen järkyttynyt siitä, kuinka Suomessa voi olla vielä niin konservatiivinen järjestö kuin Gramex.
Onko joku muukin lukenut inholla niitä Gramexin kotiin tulevia propagandalehtiä, joissa lahjotut muusikot puolustavat tekijänoikeuslakia?