Hyvä asianajaja, pieni tuomio

GeorgeB

Miksi rahalla saa pienemmän tuomion? Eikös ne joilla on rahaa, palkkaa yleensä kalliimman asianajan. Kallis asianajaja on yleensä parempi kuin halpa. Rahalla saa siis pienemmän tuomion. Miksi aina kun on isompi juttu, niin samat kalliit asianajajat näkyvät tv:ssä? Eikö tuomion pitäisi olla riippumaton asianjajasta?

1

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raha ratkaisee

      Kyllä sama tuomio pitäisi tulla oli asianajaja tai ei. Oikeuden pitäisi tuomiosta päättää lakipykälien perusteella eikä asianajajan naaman perusteella.

      Suomessa on muutama asianajaja jotka hoitavat tietynlaisia juttuja, ensin saavat julkisuutta, sitten lisää juttuja ja isoja palkkioita.
      Täytyy myöntää että julkkis asianajajien jutuissa syytetyt yleensä saavat pienemmän tuomion, vaikka tarkoin asioita seuranneena siihen ei olisi mitään syytä.
      Raha se on joka ratkaisee. Tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3617
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2704
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2657
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2428
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      268
      2230
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      46
      1953
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1428
    Aihe