millaisia oireita diabeteksessà? kusettaa hirmu useesti, sydàn jyskyttàà ja aika heikko olo.. liittyykò diabetekseen? suvussa on diapetestà
oireista????
ihmetten ???
61409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paremminkin sopisi kilpirauhasen liikatoimintaan.
Oireita: suu kuivaa, jatkuva kusetus ja juominen, väsynyt, kunto on aiva nolla (ei jaksa), laihtuu vaikka söis jääkaapin tyhjäks, ruoka oksettaa eikä maistu, virtsassa sokeria (sen voi jopa maistaa kun laittaa virtsaa kielelle!!), varpaissa tunnottomuutta varsinkin kylmän ja kuuman suhteen, näköongelmia, näkee painajaisia, iho punottaa jne.
Kun mittaa sokerin vaikkpa sormenpään verestä, niin se on yli 8.0 taikka jos tekee virtsasta liuskalla mittauksen, niin siinä esiintyy sokeria.
Liuskamittauksen voi käydä tekemässä terveyskeskuksessa, ja siihen riittää tippa virtsaa. Tarkemman arvon voi ottaa samalla sormenpäästä, jos haluaa. Lisäksi voi tehdä sokerikuormituskokeen, jolla saadaan selville varhainen taipumus.
mulla on diabetes. oireita: alkaa janottaa koko ajan ja sen takia pitää tietty käydä kokoajan vessas. sit alkaa väsyttää paljo. ruoka ei maistu ja alkaa laihtuu. no, sydän saattaa jyskyttää ja ainaki mulla poltti välillä sisällä. sit saattaa tulla välillä sellasii pyörrytävii oloi. ja mulla aivan lopuks mä en pystyny enää käveleen ku pari metrii. tosi kauheeta.
http://www.diabetes.fi/sivu.php?artikkeli_id=127
Niin, siis alkuperäiselle kysyjälle piti olla kohdistettu. Ei mitenkään edelliselle vastaajalle :)