Tietääkö kukaan?

Siis tietääkö kukaan mitä tarkoitetaan sopimusoikeudessa välitysvirheellä?
Tälläsiä tyhmiä meiltä koulussa kysytään... :)
T: Opiskelija
1334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oikeustoimilain 32 §:n 2 momentti

Eroaa ilmaisuvirheestä siinä, että välitysvirheen yhteydessä tahdonilmaisu on ollut virheetön. Se ei kuitenkaan tule suoraan vastaanottajan tietoon, vaan se tiedotetaan hänelle välikäsien kautta. Välityksessä tahdonilmaisun sisältö muuttuu.

Tahdonilmaisu ei välitysvirheen yhteydessä sido lähettäjää sellaisena kuin se on tullut perille, vaikka vastaanottaja olisi vilpittömässä mielessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

Siis tietääkö kukaan mitä tarkoitetaan sopimusoikeudessa välitysvirheellä?
Tälläsiä tyhmiä meiltä koulussa kysytään... :)
T: Opiskelija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu