please stay:)

shocked!

Mitä tarkoittaa 'bismillah'?Jumalan nimeen tai Allahin nimessä?

9

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on arabiaksi "Allah" silloin kun tarkoitetaan yhtä ja ainutta Jumalaa (The God).

      Siispä siinä puhutaan Jumalasta suomeksi käännettynä, siis Jumalasta isolla J:llä, ei esimerkiksi erityisestä jumalasta kuten esim. polyteistisissa uskonnoissa. Samasta Jumalasta mistä kristityt ja juutalaisetkin puhuvat.

      • shocked!

        Sitä ei saisi käydä,mutta sitä pitäisi käydä!
        Bismillah:-olento,luoja(allah) jota arabiaksi kutsutaan allahiksi(jumalan sijaan)!En ymmärtänyt.sorry:(


      • shocked! kirjoitti:

        Sitä ei saisi käydä,mutta sitä pitäisi käydä!
        Bismillah:-olento,luoja(allah) jota arabiaksi kutsutaan allahiksi(jumalan sijaan)!En ymmärtänyt.sorry:(

        Kielet ovat erilaisia.


      • shocked!
        Aabra-ham kirjoitti:

        Kielet ovat erilaisia.

        tuo..jumalien nimessä jumala.Kiitos.


      • man

        >>Samasta Jumalasta mistä kristityt ja juutalaisetkin puhuvat.

        Miten olet selvittänyt, että Allah ja kristittyjen Jumala on sama jumala?


      • Ranyaa
        man kirjoitti:

        >>Samasta Jumalasta mistä kristityt ja juutalaisetkin puhuvat.

        Miten olet selvittänyt, että Allah ja kristittyjen Jumala on sama jumala?

        No, jos (ja kun) on vain yksi Jumala - niin eihän kyseessä silloin voi olla eri jumala!


      • Eihän?
        Ranyaa kirjoitti:

        No, jos (ja kun) on vain yksi Jumala - niin eihän kyseessä silloin voi olla eri jumala!

        Kyseisellä Aabrahamin (?) logiikalla siis Allah on myös tämä kuun jumala allah jolla oli kolme tytärtä. Aitosuomalaiseksi Ukoksi kyseistä jumaluutta tuskin sentään kukaan esittää.


      • opiskelija 2
        man kirjoitti:

        >>Samasta Jumalasta mistä kristityt ja juutalaisetkin puhuvat.

        Miten olet selvittänyt, että Allah ja kristittyjen Jumala on sama jumala?

        As-salaamu 'alaikum wa rahmatullaah!

        Arabimaissa asuvat kristityt käyttävät Jumalasta arabiankielistä termiä Allah.

        Muslimit uskovat, että Jumala on sama juutalaisilla, krisityillä ja muslimeilla. Uskovathan muslimit samoihin profeettoihin juutalaisten kanssa sekä, että Jeesus, rauha hänelle, oli Jumalan profeetta. Muslimit myös uskovat, että Muhammad, olkoon Jumalan siunaus hänen yllään, oli Jumalan profeetta.


    • JAJH

      Käsittämätöntä, että asiallinen viesti katosi, mutta toistetaan:

      "bismillaahi" on arabiaa, ja tarkoittaa "Jumalan nimeen". Tämä on siis käännös, ei tulkinta. Se on osa formulasta, jolla kaikki Koraanin suutrat alkavat: "bismillaarrahmaanarrahiim" - "Jumalan, armeliaan ja armahtavan nimeen".

      On kummallista, että tänne kirjoittelevat käännynnäismuslimit jatkuvasti viljelevät näitä arabiankielisiä mantroja. Taustalla on taikausko, että alllu ymmärtää vain arabiaa. Saman laista taikauskoa oli liikkeellä vielä taannoin katollisten keskuudessa, jotka kuvittelivat, että Jumala osaa vain latinaa. melkoisen törppö Jumala olisi moinen, eikö?

      Ja jos joku haluaa nyt tämänkin vielä poistaa, olisi mukavaa nähdä julkisesti perustelut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe