Venttiilien säädön hinta?

Endura 1.3

Kuinka paljon nuo korjaamot veloittavat venttiilien säädöstä, saa mielellään suositellakin jotain paikkaa pääkaupunkiseudulla.

2

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------------

      Mikset säädä itse? Ei maksa muuta kuin venakopan tilkkeen hinta (muutama ege) Helppo säätää. Pyörittele konetta ja aina ne venat ku on lepovuorossa nin säädät. Ei paha. Säätöarvot löytyy korjausoppaasta, tai jos ei semmosta ole ni googleta.

      • diplinssi

        Selvitä välysarvot ja säädetäänkö kylmänä vai lämpimänä. Tarvitset liuskamitan ja sopivat avaimet.
        Käännä kampiakselin päästä avaimella myötäpäivään (kellon käymissuuntaan). Kun sylinterin 1 venttiilit saksaavat (pakoventtiili menee kiinni, imuventtiili alkaa aueta) sädetään nelossylinterin venttiilit. Samalla lailla 2saksaa-3säädetään, 4saksaa-1säädetään, 3saksaa-2säädetään. Pitää tietää joka sylinteristä, kumpi on imu- ja kumpi pakoventtiili, mutta löytyy se tuolla kampiakselin kiertomenetelmälläkin: imu, puristus, työ, poisto, imu... siis ensin sulkeutuu poistoventtiili ja sitten avautuu imuventtiili.
        Uusi tiiviste venttiillikopan kanteen ja kiinni (vanha vuotaa öljyä kuuman moottorin päälle ja tulee hirveä haju sisälle).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8543
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4648
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3722
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2950
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2451
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2143
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe