Tälle palstalle parempi nimi voisi olla "nuoret vanhemmat" tms. Voisi keskustelujen taso nousta - sana 'teini' (pelkän iän perusteella) kuitenkin kertoo aika vähän ihmisestä.
Itse olemme (minä ja mies) vm.84 ja esikoinen toiveissa. 22-vuotiaana äitinä en kuitenkaan ole lähimainkaan teiniäiti, mutta olisi silti kiva vaihtaa ajatuksia muiden nuorien äitien kanssa - kuitenkin on todennäköisempää 18-vuotias pariskunta on kanssamme samassa elämäntilanteessa kuin 30-vuotias pariskunta.
Kommentteja? (en tosin tiedä miten tähän asiaan voisi vaikuttaa, mutta...)
Itse olemme (minä ja mies) vm.84 ja esikoinen toiveissa. 22-vuotiaana äitinä en kuitenkaan ole lähimainkaan teiniäiti, mutta olisi silti kiva vaihtaa ajatuksia muiden nuorien äitien kanssa - kuitenkin on todennäköisempää 18-vuotias pariskunta on kanssamme samassa elämäntilanteessa kuin 30-vuotias pariskunta.
Kommentteja? (en tosin tiedä miten tähän asiaan voisi vaikuttaa, mutta...)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmeisesti se sana "teini" herättää jonkinsortin "vihaa" tms vanhemmissa äideissä tai iseissä.
Itse kohta 20v,esikoinen 6kk ja la 14.2 :) Olisi kiva,että täällä palstalla voisivat nuoret äidit(kin) keskustella.Eikä aina saisi "teiniäiti" haukkuja.
Oli ikä sitten 18 tai 30, voi tilanne olla kaikille ihan sama. Elämän katsomus vain voi olla erillainen. Niin nuoremmissa kuin vanhemmissakin on nykyään työttömiä, opiskelijoita, työssä käyviä, sairaita, ensimmäinen lapsi tai jo toinen, kolmas, neljäs jne.
Ei se ikä nuoruus tai vanhuus ole este saada aikaan yhteisiä juttuja, vaan se kuinka avarakatseinen itse on ja valmis ottamaan kontaktia. Molemmat ikäluokat pystyvät antamaan toisilleen hyviäkin neuvoja lastenhoidossa ja muissa elämäntilanteissa.
Itse olen 29. Sain ensimmäiseni ollessa 17. Kuinka silloin toivoinkaan, että olisin saanut ystäväksi vanhempiakin äitejä. Mutta yleensä sain osakseni kieroja katseita. Siksi pyrin itse olemaan avoin kaikelle ja antamaan mahdollisuuden molempiin suuntiin.
Minä sain poika vauvan ollessani 20v. Olen naimisissa ja mieheni on töissä mutta jatkaa vuodenpäästä opiskeluja. Olis todella mukava jutella nuorten äitienkans, koska vanhemmat katsovat aika usein et miten te nuin nuorena
monet nuoret katsovat miten te noin vanhoina, jotain 35v ensisynnyttäjää, joka ei tunne olevansa yhtä saman ikäisten äitien kanssa, koska heillä on jo useampia lapsia.. Mutta eihän se koskaan helppoa ole. Ikä mikä ikä.
No ohhoh, viestini on poistettu vaikkei se MILLÄÄN ASTEELLA loukannut yhtään ketään. Todella omituista. :/
Juu tuo oli ihan hyvä ehdotus. Itse sain pojan kun olin 22v.