Tuulilasin pesunesteen lämmitin.
Enpä ole törmännyt vastaavaan muissa kuin Saabissa ja siinäkin sitä on kaupattu vain NG900:n lisävarusteeksi.
Onko näitä muilla?
Sain tuollaisen käsiini ja se asentuu luonnollisesti tonnariinkiin heittämällä. Puhvelin raadot tuulilasilla saavat kyytiä kun pesee lämpimällä vedellä kylmän sijaan.
Niin... kyseessä on yksinkertainen lämmönvaihdinkierukka joka asennataan ylävesiletkun väliin niin että moottorin jäähdytysneste lämmittää pesuveden.
Enpä ole törmännyt vastaavaan muissa kuin Saabissa ja siinäkin sitä on kaupattu vain NG900:n lisävarusteeksi.
Onko näitä muilla?
Sain tuollaisen käsiini ja se asentuu luonnollisesti tonnariinkiin heittämällä. Puhvelin raadot tuulilasilla saavat kyytiä kun pesee lämpimällä vedellä kylmän sijaan.
Niin... kyseessä on yksinkertainen lämmönvaihdinkierukka joka asennataan ylävesiletkun väliin niin että moottorin jäähdytysneste lämmittää pesuveden.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Asensin joskus 10v sitten 900 -83 malliin kyseisen lämmittimen. Muistaakseni hankin sen myös merkkiliikkeestä. Lämmintä vettä riitti joitakin vuosia, kunnes kupariputki hapettui puhki ja tuulilasille alkoi suihkuta jäähdytysnestettä:)
... voi laitteelta hyvinkin odottaa, mutta onneksi vian huomaa reilusti ennen kuin ehtii ruiskia koko jäähdytysjärjestelmän tuulilasille... jäähdytysneste kun pesee aikas huonosti :-)
enpä ole kuullutkaan moisesta. Sähköisiä suuttimen lämmittimiä löytyy kyllä, mutta eipä se auta, jos on kolme kiloa jäätä pesunestesäiliössä. Ja toisinpäin taas, jos suutin on jäässä ei auta vaikka olisi kolme litraa kuumaa vettä säiliössä.
Itselläni oli tuollainen lämmitin 9000 CS:ssä Ihan kelpo laite, mutta ei tietenkään auta jos säiliö on jäässä tai suuttimet. Oma kantani on että enemmän hyötyä olisi ollut lämmitettävistä suuttimista mallia Volvo kuin tuosta kierukasta. Nykyiseen autooon en sitä enään ole asentanut.
Eli paljonko kustantaa?
Enpä tiedä onko värkki vieläkin saatavilla. -97 vuoden lisävarustekataloogissa se on NG900:n varusteena.
Omani löysin romarilta toisen auton osia hakiessanni, hinta oli huimaavat 4€.
niin systerin miehen mesessä (280TEA 24V) on niin ratkaistu tuo asia että kus-pojan säiliön alapäässä on reikä jonkä läpi menee jäähdytysjärjestelmän kumiletku.
Säiliö on tietty umpinainen eli se reikä on vuotamaton, valettu suoraan muotissa.
Mielessä on käynyt että saisi sitä varmaan pulattua sähköisenkin 12v systeemin tuohon, lämmityskaapelia "poikaan" kellumaan ja katkaisijasta aina lämpö päälle tarpeen mukaan...
Kyllä noita pesuvedenlämmittimiä oli jo kuuskytluvulla esim. ranskalaisissa autoissa.
Tähän on olemassa myös erittäin helppo tee-se-itse konsti. Eli hieman ylimääräistä pesunesteen letkua ja kierrä sitä ainakin kymmenen kierrosta jäähdytysjärjestelmän paluupuolen letkun ympärille ja laita esim. teipillä eristys esim. Armaflex päälle. Helppo, yksinkertainen ja halpa konsti joka ollut käytössä jo vuosikymmeniä.
Ja vieläpä niin paljon, että tuollainen toteutus saattaa löytyä pian minunkin Saabistani :)
Vuodelta -89 hinnaksi ilmoitettiin 133,- ja vuodelta -92 188,- Hinnat siis vanhassa rahassa. Mitä lie maksaa nyt ja vieläkö on saatavilla?