Millainen peli on 200/220 diesel?

Nimetön

Meidän nuorimies on katsellut em. mallia eka autoksi näpäkän ulkomuodon ja edullisen Saksa hinnan vuoksi. Millainen tällainen peli on ja onko tietäjää moiselle Oulun korkeudella? Onko diesel kone kenen valmistetta, vai Roverin omaa? Mikä ero on 86hv:n ja 105hv:n välillä ja mistä löytyisi teknistä tietoa koko autosta? Passeli auto olisi n. -97 ja 100tkm ajettu, joten voisi kuvitella vielä olevan jonkun verran kilsoja jäljellä. Vai?

1

661

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roveristi

      Tuo 200:sen dieseli on Roverin oma. 86hv on ilman turboa ja 105hv on turbon kanssa.

      Itellä oli juuri tuommonen 200:nen 1.4 litran bensiinimoottorilla (103hv). Tosi mukava se oli ajaa, se meni juuri sinne minne kuski sen halusi menevän, ja talvikelillä sillä kyllä tarkeni ajaa. Vaihdoin sen pykälää suurempaan, Rover 400:seen 2-litraisella bensiinimoottorilla.

      Kulutuspuolesta en osaa sanoa tarkkoja lukuja, mutta uskoisin sen olevan edullinen ylläpidettävä. Kulutus ei varmasti ole 5-6 l/100km enempää. Tuolla bensiinimallilla ite pääsin kerran 5.92 l/100km kulutukseen (matka-ajossa). Vakuutusmaksut eivät ole hullunsuuria (Pohjantähti).

      Eipä tuossa tekniikallisesti ole mitään kummallisuuksia, dieselmalleissa oli levyjarrut edessä ja takana, kallistuksenvakain takanakin, ohjaava taka-akseli. ABS ja etumatkustajan SRS on vakiona Plus ( Si ) malleissa Suomen markkinoilla. Saksanmaalta kannattaa katsoa tuo varustelutaso kunnolla läpi, mitä autossa on ja mitä ei, ne ei varmasti ole yhteneväiset Suomen kanssa. Tuota dieselimalliahan ei ole koskaan virallisesti edes tuotu Suomeen, vain tuota 1.4 bensamoottorista mallia.

      Tämä bubble-shape 200:nen oli ensimmäinen Roverin omaa suunnittelua oleva Rover kahteenkymmeneen vuoteen. Alusta, moottori, kori, sisusta, kaikki on kokonaan Roveria, vaikka jossain Honda kummittelee. Esimerkiksi jarrupalat edessä on samat kuin Civicissä. Mutta aikapitkälle tuohon se jää...

      Muutama liike Etelä-Suomessa on erikoistunut englantilaisiin autoihin, Karaasi (www.karaasi.com), Lohjan Laatuautot (www.laatuautot.com) ja Laatuvaunu (www.kolumbus.fi/laatuvaunu/)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      19
      1279
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1191
    3. 64
      1180
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      89
      1076
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      66
      1007
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      937
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      181
      899
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      811
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      771
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      41
      761
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      626
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      624
    14. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      48
      619
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      618
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      592
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      86
      583
    18. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      537
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      299
      525
    Aihe